Uderza prostota i prawda dialogów, rozmów, tych wszystkich wyznań, kłótni, wzruszeń, dyplomacji, powrotów i rozstań, pretensji i gróźb. Każdy z bohaterów mówi własnym językiem, indywidualnych, odmiennym, żywym i prawdziwym. Kiedy po latach, w dojrzałym wieku, przeczyta się tę Księgę na nowo, więcej można z niej pojąć i zrozumieć, głębiej można ogarnąć jej bogactwo i dziedzictwo. Niektóre sceny, niektóre słowa i obrazy wracają natychmiast i przywołują pierwsze wzruszenia młodzieńczej lektury, zawrotne tempo tej opowieści, jej sensacyjne wątki, romansowe i pełne przygód, słowa, które znaczą, błyszczą się i dźwięczą. Wracają z pamięci ilustracje Michała Androlliego, ciekawe, pełne melancholii i zadumy, dla mnie nierozerwalnie związane z Poematem Mickiewicza. Nie starczyłoby całego dnia, żeby przeczytać na głosy wszystkich dwanaście ksiąg „Pana Tadeusza” – dlatego wybrałem jego najistotniejszą część, pestkę tego utworu, czyli wybór z dwóch ksiąg - Zajazdu i Bitwy. Będzie to zatem prawie dosłownie "Ostatni zajazd na Litwie”, powiedziany na głosy wspaniałych aktorów.
Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz "Ostatni zajazd na Litwie"
Adaptacja: Waldemar Modestowicz
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Muzyka: Renata Baszun
Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska, Mateusz Wyderka
Obsada:
Włodzimierz Press, Jarosław Gajewski, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński, Leon Charewicz, Łukasz Borkowski, Piotr Bajtlik, Michał Sitarski
Słuchowisko "Pan Tadeusz. Ostatni zajazd na Litwie" emitowane było 4 września 2022 po godz. 19.00 na antenie Programu 1.
POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/jw/mt