Takim dyktatorem jest w dramacie Mężczyzna. Ukrył się w podziemiach starego zamku, do którego dochodzą odgłosy buntu wiernych mu dotąd oddziałów. Mężczyzna nie jest sam. Sprowadził Dziewczynę, która nie podziela jego strachu, choć zdaje sobie sprawę, jaki czeka ją los. Nie boi się także aniołów namalowanych na sklepieniu komnaty, do których Mężczyzna strzela z rewolweru, dziurawiąc ich oczy. Pustka tych oczu napełnia Mężczyznę przerażeniem, gdyż oznacza największą i najstraszniejszą tajemnicę jego przyszłości, na która nie ma już wpływu...
Bohdan Korzeniewski przyglądał się zawsze światu z zimną ciekawością, nawet wówczas, gdy znalazł się w roku 1940 w Auschwitz. Wyszedł stamtąd z wiedzą, że człowiek może dużo wytrzymać, jeśli tylko nie podda się przemocy. Pozostanie wtedy wolny. Jak wiatr o którym śpiewa dziewczyna w prezentowanym dramacie.
Bohdan Korzeniewski (1905-1992) był historykiem i krytykiem teatralnym, wykładowcą Państwowego Instytutu Teatralnego oraz Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Pełnił funkcje dziekana Wydziału Reżyserii, wychowując kilka pokoleń reżyserów i aktorów. Reżyserią zajął się w roku 1949 wystawiając m.in. Męża i żonę oraz Zemstę Fredry, we własnym przekładzie Szkołę żon i Don Juana Moliera i Dziady Mickiewicza.
Jego dziełem była pierwsza po wojnie inscenizacja Nie-Boskiej komedii Krasińskiego.
W latach 1952-1954 był dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego. W latach 1955-1970 przewodniczył Polskiemu Ośrodkowi Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Był naczelnym redaktorem Pamiętnika Teatralnego. Wydał m. in. zbiór esejów pt. O wolność dla pioruna w teatrze (1973). Jego przemówienie na Kongresie Kultury Polskiej /1981/ oraz teksty drukowane w prasie podziemnej oraz paryskiej "Kulturze'" znalazły się w tomie Przemoc wielka i mała (2007). Udzielił głośnego wywiadu Małgorzacie Szejnert pt. Sława i infamia /1988/. Wydane przez Państwowy Instytut Wydawniczy w roku 2021 wspomnienia pt. Było, minęło... zyskały I nagrodę 'Polityki' w kategorii "Pamiętniki, relacje, wspomnienia".
Bohdan Korzeniewski "Oczy"
Adaptacja: Waldemar Modestowicz
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Muzyka: Piotr Moss
Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska
Obsada:
Adam Ferency, Piotr Grabowski, Karol Dziuba, Michalina Łabacz - śpiew
Słuchowisko "Oczy" emitowane było 9 kwietnia 2023 po godz. 21.00 na antenie Programu 1.
POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/jw/mt