Twórczość tego artysty przerasta zarazem nasze wszelkie wyobrażenia o trudach twórczych malarza tej miary, co on. W dniu, kiedy wielki artysta zamknął oczy na zawsze, 1 listopada 1893 roku, jego uczeń, Stanisław Wyspiański, powiedział: "Matejko to był duch takiej ogromnej wielkości od Boga Polsce zesłany, że nikt sobie z tego sprawy jeszcze nie zdaje...".
Był w ciągu roku jeden dzień, którego Matejko bał się świadomie i podświadomie. Jeżeli mógł, to tego właśnie dnia nawet nie wychodził z domu. Ustawał wówczas rytm życia artysty, bo odkładał i malowanie. Był to dzień Wszystkich Świętych... W obrazach swych po wielokroć pokazywał Matejko śmierć, i to często gwałtowną. Śmierć wzbudzała u niego najsilniejsze emocje. Ale też często otwierała nowy rozdział w jego życiu, bo pod wieloma postaciami towarzyszyła mu zawsze i miała na niego przemożny wpływ. Aż do dnia, kiedy wypowiedział swoje ostatnie słowa, właśnie w dzień Wszystkich Świętych. Przeczucie odejścia właśnie tego dnia manifestował od zawsze, i, jak się okazało, był to zły omen.
Słuchowisko Tomasza Lerskiego powstało w związku z upamiętnieniem 130. rocznicy śmierci Jana Matejki.
Tomasz Lerski "Kiedy słońce więcej nie wstanie"
Reżyseria: Dobrosława Bałazy
Realizacja: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada:
Włodzimierz Press, Damian Kulec, Robert Czebotar, Krzysztof Wakuliński, Hanna Kinder-Kiss, Mateusz Weber, Przemysław Niedzielski, Stefan Knothe, Piotr Makarski
Słuchowisko "Kiedy słońce więcej nie wstanie" wyemitowane było 3 marca 2024 po godz. 19.00 na antenie Programu 1.
POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/jw/mt