Głównym bohaterem jest doktor Tytus Chałubiński, czterdziestoletni wówczas, sławny warszawski lekarz, profesor Akademii Medyko-Chirurgicznej, następnie współtwórca i profesor Szkoły Głównej Warszawskiej. Ważną rolę grają tu też - jego straszy kolega doktor Wiktor Szokalski, ojciec polskiej okulistyki, w młodości uczestnik powstania listopadowego, oraz młody asystent doktora Chałubińskiego, doktor Ignacy Baranowski. Wszyscy trzej, znakomicie wykształceni - należeli do elity inteligencji warszawskiej tamtego okresu, a ich poglądy i postawy znane są z ich pamiętników.
Autentyczną postacią jest także trzydziestoletnia żona doktora Chałubińskiego Anna z Leszczyńskich Chałubińska, z ziemiańskiej rodziny, tu jako typowa dla tamtej epoki i jej środowiska, pełna zapału polska patriotka i gorliwa katoliczka.
Postacie Marysi, niani dzieci Chałubińskich i Józka, jej narzeczonego, następnie męża, działacza Organizacji Miejskiej "czerwonych” i uczestnika powstania styczniowego – to postacie fikcyjne, ale typowe dla środowiska plebejskiej Warszawy.
Słuchowisko łączy cechy dokumentu z fikcją literacką, zgodną z realiami epoki i wiedzą o tamtych czasach, a dotyczy problemów najistotniejszych także w innych okresach historii Polski - pytania - bić się czy nie bić? Jakie drogi do niepodległości należy wybierać? Co jest zdradą? Pozwala dyskutować i myśleć jaki jest najlepszy WYBÓR?
Barbara Petrozolin-Skowrońska, autorka utworu scenicznego "Wybór albo miłość i zdrada”, który stał się podstawą tego słuchowiska, jest także autorką książki "Król Tatr z Mokotowskiej 8. Portret doktora Tytusa Chałubińskiego”, wyd. 2, Iskry, 2020.
Barbara Petrozolin-Skowrońska "Wybór”
Adaptacja: Barbara Petrozolin-Skowrońska, Maria Marcinkiewicz-Górna
Reżyseria: Maria Marcinkiewicz-Górna
Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska
Obsada:
Andrzej Ferenc, Dorota Landowska, Paweł Pabisiak, Krzysztof Szczepaniak, Justyna Kowalska, Radomir Rospondek
Słuchowisko "Wybór" emitowane było 2 grudnia 2021 po godz. 21.00 na antenie Programu 1.
POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/jw/mt