- Gdy nie wiemy, jak rozmawiać z osobą, którą trudno przekonać do tego, by nie prowadziła pod wpływem alkoholu, to można zawsze zadzwonić na policję i poprosić o pomoc. Policjant nie musi od razu przyjeżdżać na miejsce, może udzielić nam porady przez telefon - tłumaczy Anna Zielenkiewicz.
Nawet jeśli nikomu nie stanie się krzywda, to kierowca z dużym prawdopodobieństwem może trafić do więzienia. Taka sytuacja spotkała pana Andrzeja, przed którym jeszcze rok odsiadki. - Wszystko przez problemy rodzinne. Pokłóciłem się z dziewczyną, wypiłem za dużo i wsiadłem do samochodu, za kierownicę. Dziękuję Bogu, że nikogo nie zabiłem - wspomina.
Pijany kierowca w więzieniu nie tylko za wypadek >>>
Jeśli uda nam się powstrzymać pijanego przez prowadzeniem samochodu, warto wrócić do tej kwestii wówczas, gdy ta osoba już wytrzeźwieje. - Nie pouczajmy, ale skupmy się na przekazaniu tego, jak bardzo sami się baliśmy i jacy byliśmy rozczarowani. Tu nie chodzi o ocenę i krytykę, ale o przekazanie własnych emocji - radzi terapeutka uzależnień.
"Radio alkomat" to cykl, który podczas wakacji pojawia się w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" w piątki, o godz. 17.20. Audycja stanowi część kampanii społecznej "Powstrzymaj pijanego kierowcę" organizowanej przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Będziemy zachęcać Państwa, żeby reagować, gdy widzimy, że ktoś po wypiciu alkoholu chce wsiąść za kółko.
Posłuchaj całego materiału przygotowanego przez Gabrielę Darmetko.
Popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku od godz. 16.05 do 19.00.
(fbi, mk)