Ewangelia to część Pisma Świętego, która nam chrześcijanom jest najbardziej bliska. To Dobra Nowina o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym i naszym Zbawicielu.
Słowo ewangelia pochodzi z greki. Oznacza dobrą nowinę czyli wiadomość, która niesie człowiekowi radość. To zapis słów i czynów Jezusa Chrystusa. Początkowo apostołowie posłuszni poleceniu Jezusa ustnie przekazywali ludowi Dobrą Nowinę. Jednak z czasem ewangelię chciano utrwalić na piśmie, wymagały tego potrzeby misyjne Kościoła. Próby jej spisania były podejmowanie kilkakrotnie i przez różne osoby. Spośród wielu tylko cztery ewangelie Kościół uznał za natchnione i wprowadził je do zbioru Ksiąg Pisma Świętego. Ich autorami są: Mateusz, apostoł; Marek, uczeń Piotra; Łukasz, uczeń Pawła i Jan apostoł. Każdy z ewangelistów spisując słowa i czyny Zbawiciela miał na myśli konkretny cel i konkretnych czytelników. Mateusz pisał do Żydów zatem przedstawiał Jezusa Chrystusa jako obiecanego Mesjasza. Marek zwracał się do Rzymian i opisywał Chrystusa jako sługę Boga. Łukasz kierował słowa do pogan i przedstawiał Jezusa jako Syna Człowieczego. Jan nie pisał do określonej grupy osób, ale Dobrą Nowinę kierował do wszystkich. W swoim dziele dowodził, że Jezus jest Synem Bożym. Choć są różne sposoby opisywania życia i działalności Jezusa to są one źródłem teologii.
Życie Jezusa dowodzi, że niezależnie od okoliczności dla każdego człowieka istnieje nadzieja. Taką nadzieję niesie nam Dobra Nowina.