Redakcja Programów Katolickich

Homo ludens - Karnawał, czyli jak się bawić?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 11:25
W niedziele mięsopustną, kto za się nie oszaleje, twarzy nie odmieni, maszkar, ubiorów ku diabłu podobnych sobie nie wymyśli, już jakoby nie uczynił chrześcijańskiej powinności – narzekał Mikołaj Rej. Orszaki Trzech Króli wędrujące ulicami wielu miast Polski, barwnym, radosnym pochodem i kolędami rozpoczęły Karnawał.
Audio
Homo ludens - Karnawał, czyli jak się bawić?
Foto: fot. Dom Polonii na Zamku w Pułtusku

Czas zabaw, wesel, maskarad, a dawniej także polowań, kuligów, balów redutowych i wszelkiej swawoli; trwający od uroczystości Objawienia Pańskiego (6 stycznia) aż do Środy Popielcowej. Kojarzony jest przede wszystkim z zabawą i tańcem, który w okresie Wielkiego Postu będzie zakazany. Samo słowo „karnawał” wywodzi się z łaciny. Jednak różnie tłumaczy się samo pochodzenie tego słowa. I tak, niektórzy znaczenie tego słowa odczytują w odniesieniu do Wielkiego Postu, twierdząc, iż oznacza ono tyle, co „żegnaj mięso!” (łac. caro — mięso, vale — żegnaj). Inni doszukują się pochodzenia słowa „karnawał” w łacińskim wyrażeniu carrus navalis, oznaczającym wóz w kształcie okrętu. Taki wóz prowadził parady w czasie rzymskich bachanalii, czyli uroczystości na cześć Bachusa, boga płodów i wina.

Jak przeżyć Karnawał?

Czy chrześcijanin musi być smutny? Czy zabawa jest dobra?.Czy taniec jest dobry? Z jakich powodów warto się bawic i jak się bawic- bo to w końcu karnawał? O chrześcijańskim – mądrym rozumieniu zabawy. O życiu zgodnym z rytmem przyrody i kalendarzem liturgicznym.

Rozmowa w studiu:
- Michał Kisiel - mistrz obyczajów dawnych i obecnych, mistrz kucharski z polonijnego domu
- o. Witold Kawecki - kulturoznawca, wykładowca akademicki
Materiały - słynne karnawały rozbuchane w naturalizmie i ich chrześcijańskie korzenie, tradycje.

Jeśli alkohol to rozsądnie i z głową - rozmowa z szefem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką. Odniesiemy się do ostatnich tragicznych wydarzeń.
Propozycje różnych fundacji i organizacji w Polsce na spedzenie czasu karnawałowego.
WAZNE SPRAWY - gość Stanisaw Krajewski

/
/
/
/

 

Proponujemy karnawałowy przepis na SCHAB Z DZIKA PO BARTNICKU

DZIK SCHAB(BEZ KOŚCI)1.400 kg
MASŁO 0.100 kg
PIEPRZ NATURALNY 0.005 kg
SÓL 0.030 kg
ZIOŁA SYPKIE 0.050 kg
CEBULA NETTO 0.200 kg
ŚLIWKA SUSZONA 0.200 kg

Przygotowanie schabu zaczynamy od sporządzenia marynaty do dziczyzny z warzyw , ziół soli, pieprzu oraz nalewki morelowej. Mięso w marynacie pozostaje przez około 24 godziny. Następnie mięso wyjmujmy z marynaty i nadziewamy śliwkami suszonymi. Przyprawiamy jałowcem, rozmarynem i odrobiną soli. Na schab z dzika układamy plastry cebuli i całość wkładamy do rękawa do pieczenia mięs i pieczemy w temperaturze 170 st. C przez około godziny. Schab z dzika proponujemy podać z kluskami śląskimi lub pyzami i buraczkami zasmażanymi. Jeżeli państwo obawiają się mięsa z dziczyzny nasz schab może być schabem wieprzowym. Tylko należy przed pieczeniem dodatkowo owinąć go boczkiem wędzonym lub słoniną i nieco krócej piec.

SOS MIODOWO-PIWNY
GOŹDZIKI 0.001 kg
MASŁO 0.050 kg
MĄKA PSZENNA 0.050 kg
MIÓD NATURALNY 0.250 kg
BULION 0.600 l
PIWO JASNE 0.333 l
SÓL DO SMAKU
PIEPRZ DO SMAKU


Do bulionu dodajemy goździki  miód, sól i pieprz gotujemy do czasu aż się zredukuję o 1/3. W tym czasie z masła i mąki sporządzamy zasmażkę. Do sosu dodajemy piwo gotujemy jeszcze chwilę. Dodajemy zasmażkę do uzyskania konsystencji gęstej śmietany doprawiamy do smaku.
SZEF KUCHNI DOMU POLONII W PUŁTUSKU, PIOTR SZPIGEL

Zobacz więcej na temat: KULTURA wiara zabawa
Czytaj także

Zabawy karnawałowe - Jak się bawią chrześcijanie?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 06:56
W audycji chcemy porozmawiać o czasie zabaw i tańców, który oficjalnie rozpoczął się w Polsce razem ze Świętem Trzech Króli.
rozwiń zwiń