Redakcja Programów Katolickich

Wejście w strefę ciszy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 09:54
W uroczystość Ofiarowania Pańskiego obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego. Bracia i siostry zakonne i inne osoby składające śluby czystości, posłuszeństwa i ubóstwa (tak zwane rady ewangeliczne) swoje życie odczytane jako największy dar - ofiarują na wyłączność Bogu.
2 lutego to Dzień Życia Konsekrowanego
2 lutego to Dzień Życia KonsekrowanegoFoto: Wikimedia Commons

Różne formy tego poświęcenia Bogu – w zakonach czynnych, kontemplacyjnych, instytutach świeckich - to różne charyzmaty – drogi duchowe, do których są powołane osoby konsekrowane.

W perspektywie historycznej obecności zakonów w Polsce – jak dziś wygląda ich rola. Kim są, czym się zajmują i co bywa powodem wyboru życia zakonnego. O czym świadczy spadek powołań zakonnych – zapytamy o to Alinę Petrową- Wasilewicz z KAI.

Wśród różnych form życia konsekrowanego szczególnie frapujące może wydawać się życie tych którzy wyłączają się z zewnętrznej obecności w świecie - mnichów i mniszek klauzurowych – czyli oddzielonych od świata. Odrzucają ten świat - czy przeciwnie są w nim inaczej aktywni? Odwrócili się od świata – bo nim gardzą, chcą wdrapywać się na duchowe wyżyny bo czują się lepsi? Co nimi kieruje i jak rozumieją swoje miejsce w kościele i świecie.

Opowiedzą o tym:

Matka Weronika Sowulewska – przeorysza mniszek kamedułek ze Złoczewa oraz mieszkająca tam od 44 lat siostra Montini,

O. Marek Szeliga - przeor wspólnoty kamedułów na krakowskich Bielanach,

Siostry Karmelitanki Bose z Nowych Osin koło Mińska Mazowieckiego.

Dzień życia konsekrowanego to także coroczna kwesta na rzecz żeńskich klasztorów klauzurowych w Polsce. Jednak obok wsparcia materialnego sióstr kontemplacyjnych – dzień ten jest zaproszeniem do skorzystania z ich duchowej pomocy. Zawraca na to uwagę Kampania „Cicha i wierna obecność” prowadzona od wielu lat przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w potrzebie. Opowie o niej Marta Polkowska Ogonowska.

W ważnych sprawach rozmowa z Księdzem Józefem Klochem, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski o wizycie ad Limina Polskich Biskupów w Watykanie.

Czytaj także

Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 09:08
Ta uroczystość - popularnie zwana Świętem Trzech Króli - jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Wywodzi się z III wieku.
rozwiń zwiń