Redakcja Programów Katolickich

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 06:00
Święto Bożego Ciała - tradycyjnie związane z procesją Eucharystyczną – jest okazją do uzewnętrznienia, manifestacji wiary. W tym kontekście w poranek Uroczystości Bożego Ciała w Familijnej Jedynce poszukamy odpowiedzi na pytanie: czy i na ile wiara znajduje swoje miejsce w przestrzeni publicznej.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Foto: Wikimedia Commons/Radosław Drożdżewski

Jak to było kiedyś, a jak jest obecnie – w wymiarze społecznym, kulturowym, politycznym.  Od czego to zależy? Jakie miejsce religia i jej symbole znajdują we współczesnym świecie?

Do refleksji zaprosiliśmy m.in. Biskupa Józefa Górzyńskiego, liturgistę, który opowie o rozwoju kultu Eucharystycznego jako nośnika  Tajemnicy Eucharystii w odniesieniu do konkretnego czasu i miejsca. Misjonarz Ojciec Kazimierz Szymczycha będzie mówił o sposobach wyrażania wiary  w kulturach pozaeuropejskich. Ks. Jana Sikorski,  inicjator pierwszej w Polsce wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu podzieli się refleksją na temat wspólnoto- twórczej roli Eucharystii. Z Księdzem profesorem Michałem Janochą porozmawiamy o obecności  Znaku Krzyża w kulturze w oparciu o album „Człowiek Krzyża”. Grzegorz Głuch, muzyk przygotowujący  XII koncert Chwały w Lublinie opowie o muzycznej inicjatywie publicznego uwielbienia Boga.

Z Profesor Anielą Dylus porozmawiamy o miejscu religii we współczesnej Europie – w strukturach społecznych i państwowych. Profesor Zbigniew Stawrowski podzieli się refleksją na temat obecności wiary oraz symboli religijnych w przestrzeni publicznej. Jedni ich potrzebują, dla innych są znakiem narzucania przekonań. Czy da się pogodzić te dwa stanowiska, aby wszyscy czuli się u siebie? Czy i na ile chrześcijanie mogą wpływać na struktury społeczne i polityczne?