Redakcja Programów Katolickich

Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2015 15:00
Kiedyś kojarzyły się z nawracaniem pogan w najdalszych zakątkach świata. Pracą wśród biednych, prymitywnych, zacofanych kultur, wymagających podstawowej ewangelizacji. Co dziś kryje się pod określeniem „misje chrześcijańskie”?
Audio
Dzieci z Ugandy
Dzieci z UgandyFoto: ks. Ryszard Józwiak/www.misje.salezjanie.pl

Zakończył się właśnie odbywający w Warszawie IV Ogólnopolski Kongres Misyjny. - Jego celem było ożywienie świadomości misyjnej wszystkich wierzących, dotarcie z problematyką misyjną do duszpasterzy i wiernych, pobudzenie powołań oraz nawiązanie trwałej współpracy w tych środowiskach – przypomniał Przemysław Goławski w audycji „Familijna Jedynka” w radiowej Jedynce.

Hasłem tego kongresu było: „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”, które nawiązuje do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Evangelii gaudium”. Zwraca się tym samym uwagę na dynamizm radości tkwiący w wierze ewangelicznej. - Ten, kto cieszy się wiarą, nie może egoistycznie zachować jej dla siebie – powiedział Przemysław Goławski. - Wiara jest źródłem radości, która pobudza do trudu misyjnego. Chodzi więc o to, by wszyscy odnaleźli w sobie ewangeliczną radość i misyjny zapał.

Pierwszy Kongres to historia sprzed II wojny światowej. Odbył się on w Poznaniu w 1938 r. Następne odbyły się dopiero w 1992 r. i 1999 r. w Częstochowie. Tegoroczny zgromadził w kilku miejscach Warszawy na tzw. Stacjach Kongresowych uczestników z całej Polski i zagranicy. - W ciągu trzech dni Kongresu (12-14 czerwca) odbyły się konferencje naukowe, spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestniczyliśmy w modlitwach, słuchaliśmy świadectw. Wszystko to miało zaś jeden cel: aby ta misyjna świadomość była bardziej ożywiona – powiedział bp Jerzy Mazur, duszpasterz z diecezji ełckiej, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. – Chcemy przypomnieć misyjny nakaz Jezusa i to, że jest on nadal aktualny. Istotą Kościoła jest jego misyjność. Jeśli my przez chrzest weszliśmy do Kościoła, tzn. że powinniśmy być misjonarzami – dodał biskup.

Jak przypomniał o. Kazimierz Szymczycha – werbista, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, Kościół jest misyjny w swojej naturze tzn., że realizuje testament Chrystusa: „idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. - Te misje będą kontynuowane dopóki będzie istniał świat – powiedział o. Szymczycha. - W tej chwili misja to jest dialog, dialog chrześcijaństwa z kulturą, która ją przyjmuje. Jest to jednak proces.

Ważnym elementem Kongresu były Stacje. Spotkanie na Placu Grzybowskim zgromadziło wszystkich dorosłych, zaangażowanych w sprawy głoszenia Ewangelii. Można tu było spotkać osoby, które bezpośrednio doświadczają misji i tych, którzy je wspierają. - Mnie dużo daje spotkanie z tymi ludźmi, a także słuchanie świadectw ich życia. Musimy wrócić do podstaw naszego powołania, otworzyć nasze domy, serca i wspólnoty, by doświadczyć bezpośredniego spotkania z człowiekiem - powiedziała s. Renata Gardocka z bezhabitowego zakonu Sióstr Westiarek Jezusa.

Młodzieżowa Stacja Kongresowa mieściła się w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego, na ul. Kawęczyńskiej. Przyjechało tu ponad 1500 młodych osób. Odbywały się tam modlitwy, spotkania z misjonarzami, koncerty i różne animacje. Gościem honorowym był prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni. Jak podkreślił bp Marek Solarczyk są to młodzi, którzy nie są tu przypadkowo. – Są oni związani z różnymi dziełami misyjnymi, a to jest okazja by spotkać podobnych sobie oraz tych, którzy w tym temacie są bardziej zaawansowani.

Na Torwarze przy ul. Łazienkowskiej mieściła się zaś najbardziej kolorowa, radosna i rozśpiewana Stacja Kongresowa – dziecięca. Oprócz degustacji misyjnych ciasteczek i yerba mate, dzieci mogły poznać życie ludzi pracujących, na co dzień w odległych krajach świata i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu. - Na misje nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Możemy być misjonarzami w swoim otoczeniu, pomóc komuś, pomodlić się za kogoś – powiedziała mała uczestniczka Kongresu.

- To dobra okazja by poznać misyjny świat - podsumował ks. Zbigniew Sobolewski, dyr. Dzieła Pomocy Ad Gentes – Okazja by się zintegrować, wymieniać doświadczeniami, wspólnie modlić rozważać oraz stawiać sobie pytania o to, co każdy z nas może zrobić dla misji.

 

 

Audycji towarzyszyło zaproszenie Słuchaczy do dzielenia się doświadczeniem swojej życiowej misji. Napisali do nas m.in.:

Najmniejsza pomoc, najmniejsze dobro pozostawia ślad, który nigdy nie zniknie. Zawsze widać te ślady oczami miłości. A to zaledwie pomoc bliźniemu. Dla mnie to jest codzienna misja. Krystyna z Juszczyny

Moją misją było zorganizowanie w 2000 r. przychodni, a w tej chwili jej prowadzenie. Danie szansy młodym na prace, a pacjentom na leczenie w przyjaznym, pełnym empatii miejscu. Ewelina

Jestem mamą dwójki dzieci i początkującym lekarzem pediatrą. Obie te role są moją misją, która daje mi ogromną radość i satysfakcję.

Moja misja to bycie fizjoterapeutą. Najlepiej jak potrafię dzielę się radością z moimi Pacjentami - często nieuleczalnie chorymi. Może nienachalnie, ale z Bogiem pracuje się łatwiej. Ania.

Moją misją jest bycie dobrym człowiekiem, pomoc każdemu w gorszej sytuacji, okazanie serca wszystkim. Halina z Suwałk

Dziękuje za radość tej audycji. Alleluja! Mam nadzieję być misjonarzem dla swoich dzieci. Elżbieta ze Złotowa

 

Do tych państwa wysyłamy Albumy o misjach.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają Małgorzata Bartas –Witan i Przemysław Goławski

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas –Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 14.06.2015 r.

Godzina emisji: 06.00

 

kawa

Czytaj także

Uroczystości ku czci Patrona Polski św. Wojciecha w Gnieźnie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 14:23
- Chrześcijanie często spotykają się z uprzedzeniami czy bezpodstawnymi oskarżeniami, a nawet z niezrozumiałą nienawiścią - powiedział podczas niedzielnej sumy odpustowej prymas Węgier Peter Erdo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warto dziękować za wszystko

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 15:00
Dzień, któremu patronuje proste słowo: dziękuję, wcale nie musi być hucznie obchodzony, wystarczy tylko z wdzięcznością spojrzeć w oczy naszym codziennym dobroczyńcom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Episkopat: ubóstwo w Polsce się pogłębia, a rząd ogranicza pomoc

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 17:12
Kwestie pomocy ubogim zdominowały obrady biskupów na zakończonym w Warszawie dwudniowym zebraniu Episkopatu Polski. Biskupi wysłuchali opinii na ten temat między innymi szefowej Centrum Badania Opinii Społecznej profesor Mirosławy Grabowskiej i dyrektora Caritas Polska księdza Mariana Subocza.
rozwiń zwiń