Redakcja Programów Katolickich

Duchowa podróż do Szwecji. Św. Brygida – patronka Europy

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 15:00
Tajemnica szczęścia według św. Brygidy może być zamknięta w nabożeństwie ci, którzy je praktykują przyznają, że działa w życiu cuda. Na czym polega nabożeństwo Tajemnic Szczęścia?
Audio
św. Brygida Szwedzka
św. Brygida Szwedzka

Urodziła się jako Birgitta Birgersdotter w 1303 r. Pochodziła ze znakomitej rodziny związanej z dynastią panującą wówczas w Szwecji. Mimo bogactw i pozycji najgorliwiej kultywowaną rodzinną tradycją była świętość. Była przykładną żoną i matką ośmiorga dzieci, zaangażowaną społecznie i politycznie. Jedną z jej córek była późniejsza, wybitna święta średniowiecza, Katarzyna Szwedzka. Po śmierci męża wstąpiła do zakonu. Była pisarką, teologiem, założycielką sióstr Brygidek, tercjarką franciszkańską, świętą Kościoła katolickiego i patronką Europy.

- Podejmowała odpowiedzialność za Kościół, kraj i Europę, niebojąca się najśmielszych wyzwań, z ciekawością przemierzająca wiele szlaków. Uważana za średniowieczną mistyczką, której życie wciąż promieniuje pomimo zmieniających się epok, daleko poza jej ojczysty kraj - do Tajemnicy Szczęścia, której jest przewodniczką - powiedział Przemysław Goławski.

Trwałym śladem działalności szwedzkiej świętej było założenie ok. 1346 r. Zakonu Najświętszego Zbawiciela, znanego później Zakonem Brygidek. Po okresie rozkwitu, z biegiem czasu w XIX w. domy zakonne uległy kasacie. Dzieło reformy zakonu podjęła w 1911 r. matka Elżbieta Hasselblad. Za zgodą papieża zmodyfikowała reguły św. Brygidy i zakon ze ściśle kontemplacyjnego nabrał charakteru apostolsko-kontemplacyjnego. Nową gałąź oficjalnie zatwierdzono w 1920 r.

- O matce Marii Elżbiecie Hasselblad mówimy, że to druga najważniejsza postać w zakonie brygidek. Nazywamy ją matką, ponieważ odnowiła nasz zakon. Jest nam ona również bardzo bliską osobą, ponieważ żyła współcześnie i zachowało się wiele wspomnień o jej niezwykłym życiu - powiedziała s. Taida Mroczko, brygidka. - Była kobietą czynu i potrafiła dokonać rzeczy wielkich. Szanowała ludzi innego wyznania i nie narzucała im swojej wiary. Podczas II wojny światowej ukrywała rodziny żydowskie i zależało jej, żeby mogli się oni swobodnie modlić. Miała wielkie serce dla sióstr i innych ludzi. Była silną osobowością, która słowami i czynem świadczyła o tym, że Bóg żyje - Jest dla nas wzorem codziennego oddawania się innym.

Strojem zakonnym sióstr jest szary habit z czarnym pasem. - To, co nosimy zaś na głowie to jest korona, która symbolizuje koronę cierniową i krzyż. Znajduje się na niej również pięć czerwonych kropek, oznaczających pięć ran Pana Jezusa, ponieważ duchowością św. Brygidy była duchowość pasyjna – tłumaczyła s. Ella Birycka – brygidka.

- 23 lipca obchodziliśmy wspomnienie św. Brygidy, jej życie zostało dobrze udokumentowane i przez wieki przechowywane. Kult świętej, po jej śmierci mocno rozszerzył się po całej Europie ze względu na jej działalność, która była znana na całym kontynencie – dodała Małgorzata Bartas – Witan.

- Brygida może stać się dla współczesnych kobiet zachętą do odgrywania pierwszorzędnej roli w społeczeństwie, które będzie otaczać szacunkiem jej godność i pozwoli jej na równi z mężczyzną brać udział w wypełnianiu Bożego planu w odniesieniu do ludzkości - pisał w 2002 r. papież Jan Paweł II w specjalnym przesłaniu do przełożonej generalnej Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy, matki Tekli Famiglietti z okazji rozpoczęcia uroczystości 700. Rocznicy urodzin św. Brygidy

Obecnie zakon posiada 21 placówek na trzech kontynentach i liczy 570 zakonnic. Ze starej gałęzi, istniejącej od czasów średniowiecznych, pozostało tylko pięć klasztorów. Dom macierzysty sióstr brygidek znajduje się w Rzymie.

W Polsce Brygidki mają dwa domy: w Gdańsku i w Częstochowie. Na uwagę zasługuje szczególnie Centrum Ekumeniczne Sióstr Brygidek w Gdańsku Oliwie, w którym wyjątkowo prężnie prowadzona jest działalność kulturalna i charytatywna.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają Małgorzata Bartas – Witan i Przemysław Goławski.

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas – Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 06.09.2015 r.

Godzina emisji: 06.00

 

kawa

Czytaj także

Śladami św. Antoniego z Lizbony

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 15:00
Szlakiem wakacyjnych podróży po miejscach niezwykłych, przyszedł czas na Lizbonę, miasto, którym opiekuje się bardzo popularny i zapracowany święty: Antoni
rozwiń zwiń