Redakcja Programów Katolickich

8 listopada

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2009 15:23
bie

ALBUM POLSKI  czyli spotkania na styku kultur, ziem, religii i czasów. Chcielibyśmy wraz z państwem  powrócić do miejsc, z którymi wiążą się ciekawe historie, dramatyczne losy ludzi dzisiaj zapomnianych.

Białystok

Dźwięki:

Na Podlasiu, niedaleko Białegostoku, na starym szlaku królewskim leży Krypno. Nazwa miejscowości związana jest z obrazem Matki Bożej Pocieszenia, który znajduje się w tamtejszym sanktuarium. Przyciąga ono rzesze pielgrzymów w ciągu całego roku. Jaki jest związek nazwy miasteczka z obrazem wyjaśnia proboszcz parafii w Krypnie, ks. Szczepan Zagórski.

****

To jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej i cenny zabytek architektury późnobarokowej a zarazem jeden z najciekawszych zabytków Białegostoku – Pałac Branickich. Po wnętrzach pałacu Agnieszkę Kozłowską –Łysko oprowadza przewodnik Aneta Śledzińska.

****

Białystok to miasto, w którym Zachód spotyka się ze Wschodem, a kultura, wiara i historia przenikają się na każdym kroku. Tu również od lat mieszka dyrygent współpracujący z Polskim Radiem – Marcin Nałęcz- Niesiołowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, który dziś radzi nam gdzie warto kulturalnie się rozerwać w Białymstoku.

Gość audycji – Andrzej Lachowski – dyrektor muzeum okręgowego w Białymstoku.

Wielkie, małe sprawy – Zapraszamy dzieci na słuchowisko o dzieciństwie św. Józefa Dewostera – misjonarza na Hawajach wśród trędowatych, który został kanonizowany w październiku tego roku przez papieża Benedykta XVI. Fragment słuchowiska opracowanego przez Elżbietę Staniszewska pochodzi z archiwalnych nagrań Teatru Polskiego Radia.

TEMAT DNIA – Dziś obchodzony jest po raz pierwszy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Międzynarodowa organizacja katolicka - Pomoc Kościołowi w Potrzebie - chce uwrażliwić w ten sposób Polaków na problem wolności religijnej, jako jedno z podstawowych praw człowieka. Powodem do podjęcia tej kampanii jest fakt, że co roku 170.000 chrześcijan oddaje życie za wiarę (na podstawie raportu o prześladowaniach chrześcijan w latach 2007/2008 „Prześladowani i zapomniani”). Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera chrześcijan wszędzie tam, gdzie są oni prześladowani, uciskani lub potrzebują pomocy duszpasterskiej i materialnej. PKWP jest organizacją charytatywną – pomagającą nieść światu Chrystusa poprzez modlitwę, informacje i konkretne działania charytatywne.
Gość Joanny Ładzińskiej-Molak – Marta Ogonowska-Polkowska z sekcji polskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.