Redakcja Programów Katolickich

14 marca - RODZINA NADZIEJĄ EUROPY – VIII Zjazd Gnieźnieński

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2010 10:31
RODZINA NADZIEJĄ EUROPY – VIII Zjazd Gnieźnieński

RODZINA NADZIEJĄ EUROPY – VIII Zjazd Gnieźnieński
   
Liderzy ruchów i organizacji katolickich, ludzie nauki, kultury i polityki, duchowni różnych wyznań uczestniczyć będą w rozpoczynającym się 12 marca VIII Zjeździe Gnieźnieńskim.
Zjazd odbywa się pod hasłem: "Rodzina nadzieją Europy".
Do Gniezna przyjedzie m.in.: kard. Ennio Antonelli – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, ks. prof. Tony Anatrella SJ – psychiatra, doradca Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz prof. Paul Kirchhof – były sędzia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech, specjalista od prawa podatkowego, członek Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Gościem pierwszego dnia obrad będzie także prezydent RP Lech Kaczyński, który skieruje do uczestników Zjazdu specjalne przesłanie. Świat polityki będą ponadto reprezentowali: prof. Władysław Bartoszewski – pełnomocnik Premiera ds. Dialogu, minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, Stanisław Kluza – wiceminister finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jan Tombiński – ambasador RP przy Unii Europejskiej.
Najliczniejszą grupę wśród prelegentów stanowić będą jednak znawcy tematu: liderzy organizacji i ruchów prorodzinnych, naukowcy zajmujący się tematyką rodzinną, dziennikarze, publicyści, lekarze, duchowni.
Gościem niedzielnej audycji będzie Wanda Urmańska, matka wielodzietnej rodziny.
Będziemy rozmawiać o tym, jaka jest polska i europejska rodzina, jak ją postrzegamy, jaki jej obraz utrwalmy w sobie świadomie lub nieświadomie,
Podejmiemy także wątek cywilizacyjnego sporu o rodzinę, mity i schematy, rolę rodziny w kulturze masowej. Jak rodzina jest przedstawiana w mediach i jak ten obraz wpływa na nasze wyobrażenie o rodzinie. Autorytet a przemoc w rodzinie. 
Będziemy rozmawiać z Joanną Krupską – prezesem Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, uczestniczką debaty w Gnieźnie nt. polityki rodzinnej w Polsce o tym, co sprzyja i pomaga, a co przeszkadza rodzinie.

Istnieje bardzo wiele instytucji i inicjatyw niosących pomoc w rozmaitych sytuacjach związanych z funkcjonowaniem rodziny. Bardzo ważne jest  materialne, prawne, psychologiczne, ale także duchowe wspieranie rodziny. Chcemy zwrócić uwagę na  takie właśnie  formy działania na rzecz rodziny. Rozmaite rekolekcje dla małżeństw, rodzin, ojców, matek, ale także specjalnie przygotowywane dla nich warsztaty terapeutyczne prowadzone przez psychologów i duszpasterzy, często także  inicjowane i prowadzone przez same małżeństwa.

Oto kilka takich propozycji - linki do stron stowarzyszeń i inicjatyw wspomagających rodzinę:

www.gajdy.pl

www.przystanmielno.org.pl

www.3plus.pl

www.magazynfamilia.pl

www.tato.net

www.spotkaniamalzenskie.pl

www.stopociech.pl

www.pro-rodzina.pl

 

Słuchowisko dla dzieci – „Marcelino – chleb i wino” cz. III w opracowaniu Elżbiety Staniszewskiej

Kalendarium historyczne 

„Abyś dzień święty święcił” – refleksję biblijną poprowadzi bp Stanisław Budzik - sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski

Magazyn informacyjny „Z życia Kościoła w Polsce i na świecie” (w nim min. o pomocy dla Haiti)

WAŻNE SPRAWY powiemy o Projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zaprezentujemy plusy i minusy tego projektu, który wywołał tak burzliwą debatę przeciwników i zwolenników tego projektu, który daje ogromne możliwości pracownikom socjalnym (np. odbieranie dzieci rodzinom). Głos pracowników socjalnych jest najmniej słyszany w tej dyskusji. A przecież to oni na co dzień stykają się z rodzinami potrzebującymi wsparcia. Jaka jest obecna sytuacja pracownika socjalnego i jakie rzeczywiste zmiany przyniesie nowa ustawa?
Gościem Jana Pniewskiego będzie Karolina Busk – pracownik naukowy Instytutu Politologii UKSW w Warszawie, a także pracownik socjalny.

Zapraszają prowadzący: Małgorzata Bartas-Witan i Marcin Witan

Wydawca: Małgorzata Glabisz-Pniewska