Choć życie konsekrowane nie jest drogą wspólną dla wszystkich chrześcijan, to stanowi szczególną formę życia chrześcijańskiego i bez niego Kościół nie byłby w pełni sobą, a radykalizm powołania chrześcijańskiego nie byłby w pełni widoczny.
Ważne jest, by osoby konsekrowane nie ulegały pokusie zniechęcenia ani sobą, ani światem, lecz aby całkowicie zawierzyły Temu, który ich powołał.
Życie konsekrowane i troska o jego rozwój są sprawą całego Kościoła. Dlatego wierzący powinni otoczyć powołanych wsparciem modlitewnym, duchowym i materialnym. Hasło obecnego roku duszpasterskiego przypomina nam, że Kościół jest naszym wspólnym domem. Wiemy, że nie ma domu bez współodpowiedzialności, bez wzajemnego wsparcia i pomocy wszystkich członków rodziny.
Kościół, który jest naszym domem, budują ci, którzy są twórczy w swoim powołaniu, są w stanie zapomnieć o sobie, są zdolni poświęcić swe życie i z radością ofiarować je innym.
W audycji mówimy m.in. o tym:
- do czego potrzebne współcześnie są siostry zakonne – s. Małgorzata Krupecka – urszulanka
- o wielości powołań w jednej rodzinie – s. Agnieszka Chrapek – siostra bp. Jana Chrapka
- o Karmelu w Tromso opowiadają Misjonarze Świętej Rodziny: ks. Wojciech Egiert - miał udział w sprowadzeniu karmelitanek do Tromso, ówczesny proboszcz katolickiej parafii oraz ks. Mirosław Książek - proboszcz parafii Naszej Pani w Tromso.
Gość w studiu: Marta Ogonowska – Pomoc Kościołowi w Potrzebie – prowadząca kampanię wspierającą zakony klauzurowe.
Ponadto w audycji:
Kalendarz
Kochane życie - Elżbieta Nowak
Abyś dzień święty święcił - ks. Ignacy Bokwa
Audycja dziecięca - fragment książki Pawła Zuchniewicza pt. „Pamiętnik papieskiego anioła” czyta Krzysztof Ziemiec.
Ważne sprawy - rozmowa Małgorzaty Glabisz-Pniewskiej o Kościele wobec kryzysu finansowego. Jakie są źródła kryzysu? Jak przezwyciężyć kryzys i czy jest on możliwy do pokonania? Najczarniejsze prognozy mówią, że nasze obecne długi będą spłacać kolejne pokolenia. Drogi wyjścia z kryzysu wskazane przez papieża Benedykta XVI w encyklice „Caritas in veritate”. Gościem „Ważnych spraw” jest prof. Aniela Dylus - dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Magazyn „Z życia Kościoła w Polsce i na świecie”
Prowadzenie: Małgorzata Bartas-Witan i Marcin Witan
Wydawca: Sylwia Sułkowska
Niedziela, 29 stycznia, godz. 6.00-9.00