Redakcja Programów Katolickich

Mówią, że zmartwychwstał

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 10:15
Dla apostołów podstawowym doświadczeniem było spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem. A co dla nas jest podstawą wiary w Zmartwychwstanie? Program I, 8 IV 2012r., Familijna Jedynka od godz. 6.00.
Audio
  • Rozmowa z o.Stanisławem Jaroszem, paulinem.
  • Rozmowa z ks. Jackiem Jurczyńskim, teologiem.
  • Rozmowa z Marcinem Bornus Szczycińskim i Stanisławem Szczycińskim, część 1.
  • Rozmowa z Marcinem Bornus Szczycińskim i Stanisławem Szczycińskim, część 2.
Fresk w Bazylice w Świętej Lipce.
Fresk w Bazylice w Świętej Lipce.Foto: ks. Czesław Kozłowski SJ

Dla apostołów - współczesnych wydarzeniom Paschalnym – podstawą ich głoszenia z mocą, że Chrystus Zmartwychwstał – było doświadczenie osobistych spotkań z Tym, którego martwe Ciało po Męce Krzyżowej pochowali w grobie.

A dla wszystkich chrześcijan potem – także dla nas – co jest podstawą wiary w Zmartwychwstanie?

- Kto dziś i dlaczego może przekonywać innych, że rzeczywiście Chrystus zmartwychwstał? - Na czym opiera się wiara w ten podstawowy chrześcijański przekaz.

„Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał próżna jest nasza wiara” – pisał Apostoł Paweł”

- Co jest podstawą wiarygodności tej Tajemnicy - słowo, tradycja, wiedza, a może jakiś rodzaj doświadczenia?

W świąteczny poranek ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSUTSA - z tymi pytaniami skierujemy się do ludzi, którzy na różne sposoby głoszą albo czynnie przyjmują wiarę w Zmartwychwstanie – w naszych czasach mówią że Zmartwychwstał.

Teologa ks. Jacka Jurczyńskiego zapytamy czy Zmartwychwstanie można też racjonalnie udowodnić – czy wiara zakorzenia się w jakiejś wiedzy?

Misjonarza z Afryki – o. Kazimierz Szymczychę – zapytamy co daje mu „mandat” by iść do ludzi innej kultury i „nawracać” ich na wiarę w Zmartwychwstanie. Jak to robi? Co mu w tym pomaga?

Ks. Romana Trzcińskiego i członków prowadzonej przez niego wspólnoty Woda Życia – przygotowujących się do Ewangelizacji Warszawy, która rozpocznie się w drugim tygodniu Wielkanocnym – zapytamy co popycha ich do wyjścia na ulice i głoszenia Zmartwychwstałego.

W tym kontekście opowiemy też o zmarłej przed dwoma laty Monice Brzozie – świeckiej ewangelizatorce, której życie, a przede wszystkim świadome przygotowywanie się do śmierci – było znakiem realnej wiary w życie po śmierci – a więc uczestnictwo w Zmartwychwstaniu CHRYSTUSA.

Katechumenów, którzy przyjęli chrzest w tegoroczną Wigilią Paschalną zapytamy dlaczego przyjęli chrzest i co to dla nich znaczy?

Ojca Stanisława Jarosza paulina – przeora klasztoru we Włodawie prowadzącego m.in. wspólnotę neokatechumenalną zapytamy o to czy możliwe jest realne doświadczenie w sobie Zmartwychwstania Jezusa. Czy to zdanie – Chrystus Zmartwychwstał – „przyklejone” do naszych ust tradycją – może jakoś w nas ożywać.

Na koniec spotkamy się z Marcinem Bornus Szczcycińskim i Stanisławem Szczycińskim, braćmi z których każdy na swój sposób podejmuje tradycję śpiewu liturgicznego – jeden jako kantor propaguje chorał gregoriański a drugi jako kompozytor przetwarza stare formy muzyczne na język współczesny

Na świąteczne spotkanie zaproszają Małgorzata Bartas-Witan i Marcin Witan.

Wielkanoc, Program I, Familijna Jedynka od godz. 6.00.

Czytaj także

Czy po śmierci jest życie?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 06:00
Na pytania dotyczące zmartwychwstania próbowaliśmy odpowiedzieć 25 kwietnia w audycji "Nocne cz@ty". Gościem Mikołaja Foksa był dominikanin o. Radosław Broniek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jezus Zmartwychwstały ukazuje się niewiastom

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 11:00
Z Ewangelii według św. Mateusza - Mt 28,8-15
rozwiń zwiń