Jeśli lekarz nie chce wykonać świadczenia niezgodnego z jego sumieniem, np. usunąć ciąży, przeprowadzić zabiegu in vitro, czy wypisać recepty na środki antykoncepcyjne, może się zasłonić klauzulą sumienia. Dyskusja na jej temat powróciła, gdy część lekarzy podpisała "Deklarację wiary", stawiającą na pierwszym miejscu zasady moralne i etyczne.
Na fali gorących dyskusji zrodził się pomysł, by klauzulę sumienia mogli mieć również nauczyciele. Pomysł poparła część polityków prawicy. Lewica ostrzega natomiast, że to droga do państwa wyznaniowego.
Piotr Semka tłumaczył w radiowej Trójce, że to przykład inicjatywy, którą zgłosił jeden bloger w ramach konkretnej walki. - Wykręcono z tego histerię. Minister Kluzik-Rostkowska wypowiadała się na ten temat publicznie. Nakręcono to tak, by stworzyć wrażenie podobnego sporu, jaki jest w środowisku lekarskim. Dziwię się, że na podstawie jednej rzeczy w ogóle o tym dyskutujemy - podkreślił gość Trójki.
Roman Imielski mówił w radiowej Trójce, że temat klauzuli sumienia jest niewygodny przede wszystkim dla lekarzy. - Nie spodziewam się, by klauzula sumienia była jakimkolwiek problemem w środowisku nauczycielskim, żeby nauczyciele gremialnie, albo chociaż w takim stopniu jak lekarze, powoływali się na klauzulę sumienia - zaznaczył gość Trójki.
Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Imielski wskazał na inną kwestię związaną z problemem klauzuli sumienia. - Klauzula sumienia może w efekcie doprowadzić do tego, że nie tylko lekarze, mówiąc, że są katolikami, nie będą przeprowadzać badań, bo nie pozwala im na to wiara, ale także inne grupy odmówią wykonywania części obowiązków - tłumaczył dziennikarz "Gazety Wyborczej".
Piotr Semka podkreślił, że konstytucja nie przewiduje prawa do klauzuli sumienia, natomiast jest ustawa, która przewiduje prawo sumienia i nikt jej nie zakwestionował jako niezgodnej z konstytucją.
- Używanie argumentu, że konstytucja nie przewiduje prawa do klauzuli sumienia jest bardzo demagogiczna, a być może to jest wskazówka, że spór o klauzulę sumienia będzie musiał zakończyć się umieszczeniem jej właśnie w konstytucji - dodał komentator.
Posłuchaj całej rozmowy.
Audycję prowadziła Maja Borkowska.
mr/fbi