XV Dzień Papieski obchodzony jest w Polsce zawsze w niedzielę, przed kolejną rocznicą wyboru na stolicę piotrową, Jana Pawła II. To okazja do przypomnienia dziedzictwa naszego papieża – jego nauczania i świadectwa życia.
Dzień ten, związany jest też ze zbiórką funduszy na rzecz uzdolnionej młodzieży z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. To powstała przed kilkunastu laty inicjatywa budowy tzw. "Żywego Pomnika" naszego Rodaka, który w sposób realny wpływa na życie ich i ich rodzin. "Żywy Pomnik" - tym właśnie mianem określani są często młodzi ludzie z Fundacji.
Jednak bycie częścią Fundacji to nie tylko pomoc materialna, to też ważne odniesienie, by żyć innymi wartościami. – Formacja jest dużo ważniejszą częścią. Dzięki nauczaniu Jana Pawła II, Fundacja kształtuje nas i dzięki temu możemy wejść w dorosłe życie, jako osoby świadome swojej postawy. Kiedy ludzie mówią, o nas że jesteśmy "żywym pomnikiem", to jest to zaszczyt, ale także odpowiedzialność, żeby wywiązać się z tego kredytu zaufania - tłumaczył Paweł Żulewski, stypendysta Fundacji.
- Czujemy ogromna radość, że dzięki wsparciu i dobrej woli ludzi, a przede wszystkim dzięki wartościom jakie przekazał nam Jan Paweł II, możemy budować na solidnych fundamentach - dodała Justyna Sobocka, również stypendystka.
Zdaniem ks. Jana Droba, prezesa zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” gdyby Dzień Papieski nie zaistniał, za życia Jana Pawła, to dziś dużo mówiłoby się jedynie o kremówkach. - Chciałbym jednak zaznaczyć, że ten dzień jest czasem modlitwy za aktualnego papieża. Wspieramy w ten sposób papieża Franciszka. My, Polacy wracamy w tym czasie także do dziedzictwa, jakie zostawił po sobie Jan Paweł II. Dając szansę nauki tej wspaniałej młodzieży, wychodzimy naprzeciw jego społecznemu nauczaniu – powiedział ks. Jan Drob.
Każdy dzień papieski ma swoje hasło. Tegoroczne brzmi: Jan Paweł II – Patron Rodziny, dzięki czemu organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwa na pewien, konkretny aspekt życia.
Fundacja od piętnastu lat obejmuje opieką finansową i formacyjną blisko 2500 młodych osób. Tworzą go uczniowie szkół gimnazjalnych, ponad gimnazjalnych, a także ponad 1000 studentów z 60 uczelni, w tym zagranicznych.
Podstawą dokonywania właściwych wyborów jest uważne słuchanie siebie nawzajem. Sposobnością do tego były debaty toczone w ramach odbywającego się w minionym tygodniu - Dziedzińca Dialogu. Podejmowany debaty, to wymiana myśli w trudnych, kontrowersyjnych kwestiach, jednak pomijając i nie oceniając w kontekście wyznawanych wartości.
Jest to spotkanie wierzących z niewierzącymi, które znalazło swoje stałe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy. Archidiecezja Warszawska oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, już po raz drugi zaprosili do stolicy przedstawicieli świata polityki, kultury i nauki – ludzi reprezentujących odmienne światopoglądy oraz wyznających różne wartości.
Ostatnia taka Debata, odbyła się w kwietni br. a jej tematyka dotyczyła godności człowieka oraz dialogu Kościoła ze światem. Ze względu na duże zainteresowanie i podejmowanie tej tematyki przez kolejne miesiące, organizatorzy postanowili zająć się szczegółowo problemami, które wzbudzają podziały wśród Polaków.
W październiku organizatorzy postawili pytania w trzech obszarach: polityki, nauki i kultury. Jakie są granice państwa i autonomii wspólnot religijnych? Czy naukowcy zapragnęli dziś zająć pozycję, którą zajmuje Bóg Stwórca? Pytano także o granice wolności artystycznej.
W jednym ze spotkań uczestniczyła m.in. socjolog i publicystka, prof. Jadwiga Staniszkis, która wyraziła uznanie dla tego rodzaju debat. – Jest to okazja do spotkania ludzi, którzy nie pytają w co wierzysz, ale szanują poglądy każdego człowieka. Są ciekawi jak inni wyrażają się na ten sam temat.
I jak przyznał Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, choć Dziedziniec Dialogu mamy już za sobą, ten dialog będzie się toczył dalej, między innymi na blogu jp2.pl, a także poprzez internet i debaty środowisk, które zainspirowaliśmy. - Krzewienie dialogu na styku kultury, nauki, wiary i społeczeństwa to misja, którą wzięliśmy na siebie – dodał dyrektor Centrum.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają autorka audycji: Sylwia Sułkowska oraz prowadzący: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.
***
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski
Data emisji: 11.10.2015 r.
Godzina emisji: 06.00
kawa