Za nami obchody Narodowego Święta Niepodległości, przywołujące wydarzenia i ludzi, którym zawdzięczamy wolność. Jednak na ile pamięć o przeszłości, ochrania i podtrzymuje naszą tożsamość? Warto na początku przytoczyć wypowiedź jednej z naszych słuchaczek, pani Małgorzaty, pracującej jako nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Słupsku: - W związku z listopadowymi rocznicami, przygotowywałam z dziećmi apel p.t. „Ojczyzna to samo życie”. Analizowaliśmy teksty wykonywanych wierszy i pieśni, niektóre dzieci miały łzy w oczach. Ciągle było im mało, więc na lekcjach kontynuowaliśmy temat. Myślę, że dzięki takiemu zaangażowaniu i ciekawości, uda nam się ocalić, nie tylko naszą wolność, ale też religię, tradycję, historię, a także rodzinę – dodała nauczycielka.
Poświęcenie swoich talentów zdolności, czasu, twórczego zapału oraz podjęcie konkretnego wysiłku, na rzecz służby Ojczyźnie, obrazuje sylwetka wielkiego polskiego patrioty, współtwórcy odradzającego się po 123 latach niewoli, państwa polskiego - Ignacego Jana Paderewskiego. W związku z przypadającą rocznicą urodzin, wybitnego męża stanu i genialnego muzyka, który w dużej mierze przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości, warto zapoznać się bliżej z jego postacią.
- Jego historyczne świadectwo jest podejmowane i kontynuowane przez wielu młodych Polaków, którzy potrafią dobrze korzystać z odzyskanej niepodległości. Są dumni z historii, wydarzeń i bohaterów – powiedział w audycji Familijna Jedynka, Przemysław Goławski.
- Pamięć o ważnych wydarzeniach i ludziach, wielkich patriotach i świętych, ich przykład oraz świadectwo, to bogactwo, z którego możemy być dumni, ale którym możemy się podzielić z naszymi gośćmi. Okazją do tego będą światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r. Do naszego kraju przybędzie wówczas ponad 2 miliony ludzi z całego świata – dodała Małgorzata Bartas-Witan.
Od 26 do 31 lipca 2016 roku, oczy całego świata, na kilka dni, skierowane będą na prastarą stolicę Polski - Kraków. Właśnie to miasto będzie gospodarzem przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. W Krakowie odbędą się wydarzenia centralne ŚDM i spotkania z papieżem Franciszkiem. Hasłem ŚDM są słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).
Trwają duchowe przygotowania do tego wielkiego wydarzenia. W związku z tym, wiele ośrodków duszpasterskich przygotowuje już od kilku miesięcy, różne ciekawe projekty i inicjatywy.
Takim miejscem jest m.in. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. – Już teraz mamy przedsmak Światowych Dni Młodzieży, ponieważ organizując „Łagiewnickie 22”, przybywają do nas pielgrzymi z całej Polski, a nawet z zagranicy. To tworzy społeczność, która przetrwa dużo dłużej niż ŚDM. Jest to także okazja, by przekazać otrzymane dary i naszą duchowość dalej w świat, do ludzi – tłumaczyła siostra Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Wraz z rozpoczęciem Roku Miłosierdzia zainaugurowany zostanie także nowy projekt: "Rekolekcje dla świata", realizowany również z sanktuarium w Łagiewnikach, przez krakowski Komitet Organizacyjny ŚDM. - To nowy projekt ewangelizacyjny, który jest konkretnym elementem i akcentem zapraszającym - wszystkich, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wezmą w nim udział najbardziej znani rekolekcjoniści z wielu krajów – powiedział ks. Paweł Mielecki z Sekcji Pastoralnej Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. – Kraków, na mapie świata jest miastem wyjątkowym. Możemy się porównywać z Rzymem, pod względem ilości świętych ludzi, którzy stanowią dla nas dziś wielką inspirację. Mogą zarazić miłością do Boga i zafascynować tajemnicą Miłosierdzia.
"Rekolekcje dla świata", to wydarzenie, które odbywać się będzie Łagiewnikach, co miesiąc w soboty, w Bazylice Bożego Miłosierdzia. Rozpoczną się już 12 grudnia o godz. 16.30, a cały blok programowy będzie trwał do godz. 21.
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.
***
Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"
Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski
Data emisji: 15.11.2015 r.
Godzina emisji: 06.00
kawa