Redakcja Programów Katolickich

Sanktuarium rodzin w Krypnie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 23:55
Na starym szlaku królewskim wiodącym z Krakowa przez Warszawę, do Grodna i Wilna, znajduje się prastare Sanktuarium Maryjne z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie.
Audio
Krypno, ołtarz w kolegiacie kościoła
Krypno, ołtarz w kolegiacie kościołaFoto: Eume, źr. Wikipedia, lic. CC

Sanktuarium nawiedzane jest przez pielgrzymki z całej Polski. Najwięcej pielgrzymów gromadzi się na doroczny odpust ku czci Narodzenia NMP, czyli Matki Bożej Siewnej – 8 września. W wigilię  wieczorem odbywa się procesja z obrazem niesionym przez poszczególne stany i zawody, a potem trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. O północy odprawiana jest pierwsza msza św. odpustowa. Pielgrzymi obchodzą też dróżki Matki Bożej Bolesnej.

Jak głosi miejscowa legenda, obraz Matki Bożej pojawił się na grubej lipie, pod którą stała krypa przeznaczona do pojenia koni. Działo się to w miejscu słabo zamieszkałym, gdzie podróżni po przeprawie rzeki Narwi w Tykocinie i jej rozległych bagien, mogli w cieniu drzew puszczańskich, na niewielkim wzniesieniu odpocząć przed dalszą podróżą. Obraz trzykrotnie odnoszono do kościoła w Knyszynie i za każdym razem powracał. Na koniec powiedział: „Ja nie będę w Knyszynie, ja na wieki pozostanę w Krypnie”. Od tego miejsca i wydarzenia prawdopodobnie pochodzi nazwa miejscowości - opowiada ks. Szczepan Zagórski, proboszcz parafii w Krypnie.

W reportażu o cudach za sprawą obrazu Matki Bożej Pocieszenia opowiedzą pielgrzymi i mieszkańcy Krypna.

Zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko