Redakcja Programów Katolickich

Maryjne zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 23:50
Odsiecz Wiedeńska, Bitwa pod Lepanto, Cud nas Wisłą. Co łączy te historyczne wydarzenia?
Audio
  • Rafał Porzeziński i Wincenty Łaszewski o znaczeniu pobożności maryjnej
Fragment obrazu Jana Matejki pt. Jan III Sobieski wysyła wiadomość o zwycięstwie papieżowi Innocentemu XI
Fragment obrazu Jana Matejki pt. "Jan III Sobieski wysyła wiadomość o zwycięstwie papieżowi Innocentemu XI"Foto: Wikipedia Domena Publiczna

Kard. prymas August Hlond, kard. prymas Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II - co łączy tych pasterzy Kościoła?

„Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył” – napisał Jan III Sobieski w liście do papieża Innocentego XI po pokonaniu armii Imperium Osmańskiego pod wodzą Kary Mustafy przez sprzymierzone siły polsko-austriacko-niemieckie. Po bitwie pod Wiedniem 1683 roku potężna dotychczas Turcja nie podźwignęła się już i przestała zagrażać chrześcijańskiej Europie. Była to jedna z bitew, które historycy uważają za decydujące o losach naszej cywilizacji.

Na sztandarach polskich wojsk pod Wiedniem z rozkazu króla Jana III, gorliwego czciciela Matki Bożej, wypisane było imię Maryi. Dzień wiedeńskiej wiktorii – 12 września – został przez Innocentego XI ustanowiony świętem Najświętszego Imienia Maryi.

         Ani król, ani papież nie mieli wątpliwości, że zwycięską hetmanką w tym starciu chrześcijaństwa z islamem była Matka Jezusa. Nie po raz pierwszy. Dość wspomnieć wcześniejszą o 112 lat bitwę morską pod Lepanto między Świętą Ligą a Imperium Osmańskim, 7 października, który to dzień na pamiątkę tamtego wydarzenia obchodzimy jako wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Tam również zwycięstwo przypisywano wstawiennictwu Dziewicy, wymodlonemu na różańcu.

         Kilka wieków później - bitwa zwana Cudem nad Wisłą, w roku 1920 – stoczona pod Warszawą w święto maryjne, 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w dniu wspomnienia Matki Bożej Zwycięskiej – była kolejną „odsłoną” starcia „dwóch światów”.

„Zwycięstwo gdy przyjdzie będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny" - tymi prorockimi słowami wypowiedzianymi na progu komunistycznego zniewolenia Polski przez zmarłego w październiku 1948 roku prymasa Polski Augusta Hlonda, zainspirowani zostali jego następcy – prymas Stefan Wyszyński i papież Jan Paweł II. Dokonane w 1946 roku zawierzenie  Polski Niepokalanemu Sercu Maryi – i późniejsze Śluby Jasnogórskie 1956 r. – Nowenna przed Millenium chrztu Polski 1966 r. oraz pontyfikat Jana Pawła II z jego papieskim zawołaniem Totus Tuus – wpisują się w ciąg wydarzeń, dla których swoistą kanwą jest pobożność maryjna. Jedna z największych tajemnic polskiego katolicyzmu, w której narzędziem „walki” o losy Kościoła i świata jest zawierzenie Matce Bożej i modlitwa różańcowa.

Na progu października – miesiąca różańcowego – na spotkanie z Rafałem Porzezińskim – producentem filmu „Tajemnica tajemnic-prawdziwa historia ocalenia Polski i świata” oraz Wincentym Łaszewskim, autorem książek o roli Maryi w historii Polski i Kościoła zaprasza Małgorzata Bartas-Witan.