Redakcja Programów Katolickich

Quem quaeritis? - czyli dramat u Grobu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 08:00
Wydarzenia Wielkiego Tygodnia niemal od pierwszych wieków chrześcijaństwa przedstawiane były wiernym w udramatyzowanej formie. Idea inscenizowania obrzędów wielkanocnych trafiła do liturgii rzymskiej za pośrednictwem pielgrzymów z Ziemi Świętej.
Audio
  • Robert Pożarski i Marcin Bornus Szczyciński o liturgii Wielkiego Tygodnia w wykonaniu Scholi Teatru Węgajty
Quem quaeritis? - czyli dramat u Grobu
Foto: glow images/East News

W średniowieczu stopniowo ustalał się kanon dramatów z cyklu pasyjno-rezurekcyjnego. Obejmował on Procesję na Niedzielę Palmową, wielkoczwartkową Ostatnią Wieczerzę, wielkopiątkowe Złożenie Krzyża i – będące prototypem dramatu liturgicznego – Nawiedzenie Grobu, które rozpoczynało się liturgią Wielkiej Soboty.

O czym opowiadają akcje liturgiczne i dramatyczne, które przez czas Wielkiego Tygodnia doprowadzają do wieczoru Wielkiej Soboty? Co takiego dzieje się po zachodzie słońca, jaki dramat rozgrywa się w czasie Liturgii Światła Wielkiej Soboty i dlaczego słowa „Kogo szukacie?” wypowiedziane u grobu, stały się podstawą dramatu zachodniego?

O tym, czy rzeczywiście dramat liturgiczny Wielkiego Tygodnia zaniknął i jak odtwarza go Schola Teatru Węgajty opowiadają kantorzy, nauczyciele śpiewu dawnego i znawcy dramatu liturgicznego - Robert Pożarski i Marcin Bornus Szczyciński.

Zaprasza Agnieszka Trzeciakiewicz

Sobota, 26 marca, godz. 16.30