Redakcja Programów Katolickich

"Poświęceni" na dalekim kontynencie...

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 17:02
O pracy wśród Papuasów i o tym czym jest bycie misjonarzem opowiedzą Webiści, którzy na misjach są zaledwie kilka lat, jak i ci, którzy pracy ja w PNG już ponad 30 lat.
Audio
fot.barnimages
fot.barnimages

Pierwsi werbiści przybyli na wyspę już w 1896 roku, czyli 21 lat po założeniu Zgromadzenia. Na początku misja należała do Australii, a w roku 1977 została samodzielną prowincją. Dziś w Prowincji pracuje 112 misjonarzy: 4 biskupów, 75 kapłanów, 20 braci zakonnych i 13 kleryków. W tym gronie jest 26 Polaków.

Pełnią najróżniejsze funkcje i mają ogromne zasługi w rozwoju tamtejszej ludności. Zajmują się pracą duszpasterską w różnych częściach kraju czasami w bardzo trudnym terenie np. na rzece Sepik, gdzie dojazd do poszczególnych stacji misyjnych zajmuje nawet kilka godzin krętymi dorzeczami tej ogromnej rzeki. Podejmują pracę na Uniwersytecie Słowa Bożego w Madang, którego założycielem jest o. Jan Czuba SVD, zajmują się mediami, robiąc programy telewizyjne czy wydając gazetę „Wantok”. Wśród werbistów są także bracia zakonni: jeden z nich jest lekarzem – chirurgiem ogólnym i chirurgiem ortopedą, a drugi specjalista od systemów informatycznych i telekomunikacji. Werbiści mają duży wkład także w przygotowanie lokalnego kleru pracując w seminarium i domach formacyjnych. I na koniec warto podkreślić, że Ojciec Święty Franciszek mianował w 2015 roku biskupem diecezji Wewak w Papui Nowej Gwinei o. Józefa Roszyńskiego, SVD.


***

Tytuł audycji:  "Ślady na piasku"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 18.02.2017 r.

Godzina emisji: 16:30