Redakcja Programów Katolickich

Niezwykłe kartki i pocztówki z okresu I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 22:00
Czy kartki pocztowe z początku wieku, mogą przechowywać historię, losy podzielonych zaborami rodzin, księży wcielanych na siłę do armii? Czy kolekcjoner może odtworzyć losy Niepodległej? Gościem audycji był pisarz i historyk Norman Davis.
Audio
Domowe archiwa to doskonały początek przywracania pamięci o swojej tożsamości
Domowe archiwa to doskonały początek przywracania pamięci o swojej tożsamościFoto: pixabay.com/jarmoluk/domena publiczna

Dla nich istniała jedna wielka Polska, która przeżyła wiele różnych okupacji. Według nich okupacje były, minęły, a wieczna Polska została. „Od i do. Najnowsze dzieje Polski według historii pocztowej” to najnowsza publikacja Normana Davisa. Są to dzieje Polski zaklęte są w mikroskopijnych elementach przeżyć narodu, świadectw ludzkich emocji i doświadczeń zawartych w listach i kartach pocztowych.

Jak podkreślił gość audycji ze zgromadzonych kartek można wyczytać nie tylko to, skąd zostały wysłane i dokąd dochodziły, ale również ludzkie losy i emocje. - Kartki pocztowe zawierają masę informacji o codziennym życiu. Można w nich znaleźć tę makro historię państwową, aż po mikro historię pojedynczych ludzi, którzy przeżyli te wielkie, wojenne wypadki – powiedział Norman Davis.


***

Tytuł audycji:  "Ślady na piasku"

Prowadzący: Agnieszka Trzeciakiewicz

Data emisji: 11.11.2017 r.

Godzina emisji: 6:00