Redakcja Programów Katolickich

Historyczny św. Mikołaj z Miry a współczesny św. Mikołaj z Laponii

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 15:00
Czy ktoś w Polsce nie zna świętego Mikołaja? Choć może wydawać się to absurdem, odpowiedź brzmi twierdząco.
Audio

Coraz więcej osób, a wśród dzieci chyba nawet większość, nie wie, kim naprawdę był ten, który 6 grudnia każdego roku obdarowuje prezentami. W dzisiejszych czasach święty Mikołaj jest kojarzony z rubasznym czerwononosym krasnalem z zimnej Laponii. Jego czerwone wdzianko i takaż charakterystyczna czapka w ogóle nie kojarzą się z godnością biskupią. Zamiast pastorału, w ręku dzierży worek pełen prezentów.

Jaka jest prawda historyczna o św. Mikołaju z Miry?

Św. Mikołaj urodził się ok. 270 w Patarze w Azji Mniejszej, a zmarł ok. 345 lub 352. Został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego, gdzie tytułowany jest mianem św. Mikołaja Cudotwórcy.

Święty Mikołaj po bogatych rodzicach otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Po życiu gorliwym i pełnym dobrych czynów zmarł w połowie IV wieku, spontanicznie czczony przez wiernych.

Gdy Mirę opanowali Arabowie, kupcom włoskim udało się zabrać jego relikwie i przewieźć do Bari w południowych Włoszech.

Święty Mikołaj brał udział w soborze w Nicei, gdzie miał podobno spoliczkować Ariusza.

A kim jest współczesny św. Mikołaj z Rovaniemi z Laponnii w Finfandii?

Przed 14 laty minister spraw zagranicznych Finlandii uroczyście przekazał Laponię Świętemu Mikołajowi. Laponia to kraina leżąca w północnej Finlandii, w części poza kręgiem polarnym. Jest miejscem dzikim i słabo zaludnionym, do którego dostępu broni surowy klimat i groźna przyroda. Zamieszkują ją twardzi hodowcy reniferów. Pomysł budowy wioski Świętego Mikołaja rzucił fiński dziennikarz. Podchwycili go przedstawiciele lokalnych władz Rovaniemi i Święty Mikołaj stał się mieszkańcem Laponii. Wioska Świętego Mikołaja prezentuje się bardzo okazale. Jest tutaj Główne Biuro Świętego Mikołaja, Poczta Główna Świętego Mikołaja, restauracja Świętego Mikołaja, Oficjalny Port Lotniczy Świętego Mikołaja. W wiosce oprócz szczodrego Świętego Mikołaja można również spotkać jego skrzaty oraz pogłaskać renifery (te, które ciągną sanie Świętego Mikołaja). W latach '90 ubiegłego wieku do Rovaniemi przychodziło rocznie blisko milion listów do Świętego Mikołaja. Najwięcej listów wysyłają dzieci z Wielkiej Brytanii, Japonii i oczywiście - Polski.

W audycji powiemy o św. Mikołaju Biskupie, ale zastanowimy się, czy dzieci mają prawo do marzeń o św. Mikołaju przynoszącym prezenty do domów. Jak podejść do tej kwestii, czy należy bać się zeświecczenia pozwalając na wierzenie w takiego Mikołaja? Na te pytania odpowiedzą goście:

Ks. Dariusz Bala - opowie o św. Mikołaju Biskupie

Adam Biedrzycki – opowie, czyim patronem jest Św. Mikołaj

Paweł Kapral - oprowadzi nas po wiosce św. Mikołaja

Św. Mikołaj z Laponii (u którego byłam w lipcu z wizytą) - opowie o tym, że bycie Mikołajem to przyjemność i o tym, jak wygląda życie w wiosce św. Mikołaja

Ks. Krystian Kalinowski – opowie, jak podchodzić do współczesnego św. Mikołaja

Autorka: Sylwia Sułkowska


Środa, 21 grudnia. godz. 23.05