Redakcja Programów Katolickich

Karmel Totus Tuus w Tromso w Norwegii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 10:00
Fundacja karmelitańskiej wspólnoty w Tromsø rozpoczęła się wraz z przyjazdem 12 sióstr z Karmelu na Islandii.
Audio
Dom zakonny ss.Karmelitanek
Dom zakonny ss.KarmelitanekFoto: Sylwia Sułkowska

Ks. bp Gerhard Goebel zapraszając siostry zakupił dom jednorodzinny na tymczasowe zamieszkanie wspólnoty.

Od początku podjęłyśmy plany budowy klasztoru. Przede wszystkim w gorącej modlitwie przyzywałyśmy pomocy Bożej podejmując jednocześnie wszystkie dostępne nam środki do zdobycia potrzebnych funduszów. Drobne, ręcznie wykonane prace artystyczne sprzedawałyśmy jako cegiełki na budowę klasztoru. Zwracałyśmy się też z prośbą o pomoc finansową do różnych kościelnych organizacji (szczególnie w Niemczech) zajmujących się zbieraniem i rozdzielaniem ofiar pieniężnych dla katolickich kościołów i klasztorów w Skandynawii. W 1992 r. zakupiłyśmy plac pod budowę i zawarłyśmy umowę z architektem.

W 1994 rozpoczęły się prace budowlane. Zebranych funduszy było wtedy dość tylko na stan surowy, dlatego wraz z przyjaciółmi i rodzinami również i my zakasałyśmy rękawy do prac wykończeniowych, aby ograniczyć pozostałe wydatki tylko do zupełnie koniecznych.

5 sierpnia 1995 wspólnota wprowadziła się do jednego wykończonego skrzydła klasztoru kontynuując prace wykończeniowe w drugim skrzydle oraz w kościele. Szpachlowanie, malowanie, kładzenie podłóg, montowanie podwieszanych sufitów były w tym czasie codziennym zajęciem.

23 sierpnia 1998 Ks.Bp Gerhard Goebel dokonał uroczystego poświęcenia klasztoru i kościoła.

W przeciągu tych 12 lat od przyjazdu sióstr fundatorek do Tromsø skład i wielkość wspólnoty ulegały zmianom. Obecnie liczy ona 14 sióstr (13 wieczystych profesek i 1 nowicjusza), w tym 12 Polek i 2 Norweżki.

Obecnie, gdy budowa jest już zakończona, życie w klasztorze weszło na zwykłe karmelitańskie tory. Oprócz codziennej modlitwy liturgicznej i osobistej oraz zwyczajnych prac domowych i ogrodowych, czas nasz poświęcamy też na pracę zarobkową - malowanie ikon, wylewanie świec, malowanie świec chrzcielnych i innych, szycie i haftowanie szat liturgicznych. Ponadto jesteśmy do dyspozycji naszych gości pragnących pogłębić swe życie modlitwy lub dowiedzieć się czegoś więcej o Kościele katolickim i o zakonie karmelitańskim i naszej duchowości. Wciąż jesteśmy na etapie poszukiwania najwłaściwszych form naszej obecności w Norwegii oraz sposobów zdobywania środków na utrzymanie klasztoru. Z wielką ufnościa powierzamy się nieustannie Bożej Opatrzności.

Goście:

O Tromso opowiada Paweł Kapral

O Karmelu opowiadają Misjonarze Świętej Rodziny:

Ks. Wojciech Egiert - miał udział w sprowadzeniu Karmelitanek do Tromso, ówczesny proboszcz katolickiej parafii

Ks. Mirosław Książek - proboszcz parafi Naszej Pani w Tromso

Prowadzenie: Sylwia Sułkowska

 

Środa, 18 stycznia, godz. 23.05