Redakcja Programów Katolickich

Przesłanie fatimskie 100 lat później

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 10:00
Wielu ekspertów, zarówno świeckich, jak i duchownych, zastanawiało się w portugalskim sanktuarium nad znaczeniem dla współczesnych pokoleń przesłania maryjnego z 1917 r.
Audio
Panorama sanktuarium w Fatimie z bazyliką Matki Boskiej Różańcowej
Panorama sanktuarium w Fatimie z bazyliką Matki Boskiej RóżańcowejFoto: Wikipedia/Andreas Trepte

Rozpoczął się 9-miesięczny okres przygotowania do jubileuszu 100-lecia Objawień Fatimskich. W tę okazję wpisuje się zakończony w portugalskim sanktuarium Kongres mariologiczny p.t.: „Wydarzenie fatimskie 100 lat później. Historia, przesłanie i współczesność”.

- Fatima i Niepokalanów to są te punkty na mapie mariologicznej świata, które w sposób szczególny przemawiają przez tajemnicę Niepokalanego Poczęcia i Niepokalanego Serca Maryi – powiedział o. Paweł Warchoł, który wrócił właśnie z Fatimy. - Na kongresie zgromadziło się kilkaset ludzi z całego świata zafascynowanych tajemnicą portugalskiego sanktuarium. Chcieli usłyszeć, w jaki sposób przesłanie Matki Bożej, która w 1917 r. zwróciła się do pastuszków znajduje odzwierciedlenie w naszych czasach.

Podczas kongresu poszczególne delegacje wskazywały konkretne przykłady dynamiki przesłania Fatimskiego. Delegacja polska przedstawiła dwa aspekty żywotności nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, oraz świadectwo osoby Jana Pawła II, bezpośrednio związanego z orędziem Fatimskim Zwraca też uwagę na historyczne zawierzenie Polski Niepokalanemu Serca Maryi w 1946 roku wedle wyrażonego przez Matkę Bożą pragnienia przekazanego siostrze Łucji oraz aktualne sposoby podejmowania Maryjnego wezwania do pokuty, również w wymiarze narodowym.

Sześciodniowy kongres w Fatimie odbywał się we współpracy z Międzynarodową Papieską Akademią Maryjną.



Tytuł audycji:  "Ślady na piasku"

Prowadzący: Małgorzata Bartas - Witan

Data emisji: 17.09.2016 r.

Godzina emisji: 16:30

Zobacz więcej na temat: Światowe Dni Młodzieży