Redakcja Programów Katolickich

Biblia dla ubogich

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 10:00
John Ruskin napisał kiedyś, że żadne miasto nie ma bardziej promiennej Biblii. Część jej bogactwa zawiera album zatytułowany „Biblia. Nowy Testament ilustrowany mozaikami z bazyliki św. Marka w Wenecji.
Audio
Fasada bazyliki św. Marka
Fasada bazyliki św. MarkaFoto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wenecja_Bazylika_sw_Marka/Radomil

Obraz znacznie silniej przemawia do naszych uczuć i wyobraźni niż słowo. Dobrze znali tę prawdę opaci, biskupi i fundatorzy kościołów w dawnych wiekach. Nie szczędzili kosztów, aby na ścianach i sklepieniach ich świątyń umieszczać sceny biblijne, które w późniejszych latach nazwali Biblią Pauperum, czyli dla ubogich. Przykładem jednej z nich jest bazylika św. Marka w Wenecji.

- Trzeba byłoby sobie zadać pytanie czy tekst nas prowadzi poprzez świat pięknych obrazówi, czy to ilustracje ubogacają tekst? - zastanawiał się ks. dr Jan Nowak – redaktor naczelny Wydawnictwa Jedność. - Mamy tu do czynienia z pięknie wydaną Biblią Nowego Testamentu, ponieważ znajedziemy tam tekst w wydaniu Bibilii Tysiąclecia ubogacony reprodukcjami malowideł z bazyliki św. Marka w Wenecji.

Świat obrazów jest doskonałym dowodem na to, że człowiek od samego początku w zderzeniu z tekstem biblijnym, odkrywa świat, obrazów, symboli, retrospekcji, które kryją się wtekście i próbuje coś z tego tekstu wydobyć dla siebie. Zdaniem ks. dr Jana Nowaka, to wydanie przygotowane dla koneserów sztuki.


***

Tytuł audycji:  "Lumen"

Prowadzący: Jan Pniewski

Data emisji: 7.07.2016 r.

Godzina emisji: 06:30