Redakcja Programów Katolickich

Lekarstwo na samotność 

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 12:00
Przez 2 tys. lat filozofowie i teologowie wiele uwagi poświęcali szlachetnej przyjaźni, w której dostrzegali cenne dobro. W czasach nowożytnych ta refleksja znalazła się na marginesie ich zainteresowań. Tymczasem dzisiaj jak nigdy dotąd czujemy się samotni i potrzebujemy przyjaźni.
Audio
Samotność, która dotyka ludzi niezależnie od wieku, staje się obecnie jednym z najbardziej palących problemów społecznych.
Samotność, która dotyka ludzi niezależnie od wieku, staje się obecnie jednym z najbardziej palących problemów społecznych.Foto: Shutterstock/David Michael Bellis

O poczuciu samotności, które trapi współczesny świat nie decyduje liczba relacji, lecz ich jakość. Powierzchowne relacje, takie jak te nawiązywane w mediach społecznościowych, nie dają poczucia wsparcia, zrozumienia i wspólnoty. Dlatego niezbędna wydaje się systematyczna refleksja na temat naszej zdolności do zawierania bliskich przyjaźni. "Architektura przyjaźni" na podstawie badań naukowych oraz różnych tekstów kultury stara się przybliżyć fenomen samotności oraz różne sposoby radzenia sobie z nią. Najlepszym lekarstwem okazuje się zawieranie przyjaźni. Autor książki Paweł Ploch nie pisze jednak poradnika, który miałby dać czytelnikowi proste recepty, jak to zrobić szybko i przy najmniejszym nakładzie sił. Przeciwnie, odwołując się do tradycji filozoficznej i teologicznej, którą odczytuje w kontekście dzisiejszych problemów, stara się określić, jakie dyspozycje trzeba w sobie wyrobić, aby mogła pojawić się przyjaźń. Wśród nich wymienia m.in. wdzięczność, skruchę czy poczucie humoru.

Gość audycji: Paweł Ploch.

***

Tytuł audycji: "Lumen"

Prowadzący: Jan Pniewski

Godzina emisji: 7:45