W Warszawie zakończył się sierpniowy festiwal Chopinowski, a już niedługo rozpocznie się Warszawska Jesień. W audycji Muzyczne rozmowy wraz z gośćmi: Anną Kierkosz- kulturoznawcą, edukatorem i muzykologiem oraz Arturem Dutkiewiczem polskim pianistą jazzowym, kompozytorem i ambasadorem kultury polskiej rozmawialiśmy o budowaniu pomostu pomiędzy wartościami, emocjami, tradycją dawnych epok i współczesnością.
– Twórcy Warszawskiej Jesieni sięgają przykładowo do źródeł łącząc je z brzmieniem współczesnym. Często operują oni rodzajem opowieści, która łączy wiele pierwiastków współczesnych. Myślę więc, że nie uciekniemy tym samym od naszego dziedzictwa, bo ono jest w nas - powiedziała Anna Kierkosz.
- To jest nieuniknione – zgodził się pianista. – Każda komponowana muzyka jest przepuszczona przez charakter i osobowość twórcy, który wychował się w danym miejscu. Czuje się to w jego wykonawstwie. Kiedy podróżuję po świecie to w Grecji przykładowo widać, że tamtejsi mieszkańcy grają tylko swoją muzykę i szczycą się swoją odmiennością oraz przywiązaniem do tradycji – tłumaczył Artur Dutkiewicz.
W drugiej godzinie zaś wraz z Anną Kierkosz, Tadeuszem Wieleckim - wieloletnim dyrektorem Festiwalu Warszawska Jesień oraz Pawłem Mykietynem - kompozytorem, rozmawialiśmy o tym, czy muzyka współczesna „może nieść wartości ponadczasowe” o miejscu dzieci i rodzin na festiwalu oraz o premierze opery p.t.: „Czarodziejska góra”.
Tytuł audycji: "Muzyczne rozmowy"
Prowadzący: Agnieszka Trzeciakiewicz
Data emisji: 11.09.2016 r.
Godzina emisji: 06:00