Redakcja Programów Katolickich

Wielkanoc Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 08:00
Wielkanocny Festiwal Ludwika van Beethovena wchodzi na ostatnią muzyczną prostą. Od Niedzieli Palmowej – w Filharmonii Narodowej oraz salach innych miast Polski, zabrzmią utwory, które tematyką nawiązują do Wielkiego Tygodnia. W Muzycznych Rozmowach o najważniejszych wydarzeniach Festiwalu i jego historii opowiedziała dyrektor artystyczna Festiwalu – Elżbieta Penderecka.
Audio
Fragment plakatu zapowiadającego 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
Fragment plakatu zapowiadającego 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van BeethovenaFoto: materiały prasowe

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który po raz pierwszy zagościł w kalendarzu melomanów w 1997 roku - upamiętniającym 170. rocznicę śmierci twórcy Fidelia i IX Symfonii - stał się stałym i ważnym elementem życia kulturalnego Europy. Jego początki wspominała pomysłodawczyni i dyrektor artystyczna Festiwalu – Elżbieta Penderecka.

- W 1997 r. pomyślałam sobie, czy nie byłoby wspaniale powołać do życia nowy Festiwal, ale taki który będzie zupełnie inny. Taki który pokaże nie tylko samych wykonawców, koncerty, recitale, ale gdzie możemy zetknąć się z żywym zapisem kompozytora, spojrzeć na rękopisy, posłuchać muzykologów. Tak narodził się festiwal Beethovenowski. Rzuciłam hasło Wielkanocny Festiwal Ludwika van Beethovena i tak trwa on do dziś - mówiła Elżbieta Penderecka.

A dlaczego akurat Bethovena? - Wiedziałam o tym, że w krakowskiej Bibliotece Jagiellońskiej znajdowały się manuskrypty z pruskiej biblioteki w Berlinie – 520 skrzyń wyjątkowych zbiorów, które do tej pory nie były powszechnie pokazywane - wspomniała gość audycji i dodała, że I Festiwal, w którym zawierała się wystawa, sympozjum i oczywiście koncerty okazał się wielkim sukcesem. - Dało mi to niesłychaną radość ponieważ poznałam najwięszych z największych w tej dziedzinie, wciąż mam jednak nowe oczekiwania, aby to wydarzenie stawało się coraz większe - podkreśliła Elżbieta Penderecka.

W audycji zapraszamy także na spotkanie z muzykologiem i dyrektorem Radia Chopin - prof. Marcinem Gmysem, z którym rozmawialiśmy o tym co za nami, o ciekawych festiwalowych wydarzeniach i wymowie utworów, które zabrzmią w Wielkim Tygodniu.

 

***

Tytuł audycji: "Muzyczne rozmowy"

Prowadzący: Agnieszka Trzeciakiewicz

Data emisji:  25.03.2018 r.

Godzina emisji:  06:00