Redakcja Programów Katolickich

W rytmie bigbitu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 08:00
W latach 60. XX wieku w małym kościółku w Podkowie Leśnej, światło dzienne ujrzała nietypowo skomponowana msza beatowa, 50 lat, 15 kwietnia później Polskie Radio postanowiło powtórzyć tę inicjatywę. Gościem audycji Muzyczne Rozmowy był Ernest Bryll, poeta, autor słów do wielu oratoriów.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/Heyme

- Moje pokolenie miało w tamtym czasie dość niechętny stosunek do sztuki "dla ludzi". Uważaliśmy, że poezji nie można łączyć z rozrywką. Powstawało wówczas wiele piosenek słusznych i zbawiennych, które służyły propagandzie - wspominał Ernest Bryll. - Ta msza stała się jednak wielkim wydarzeniem. Spotykałem wielu ludzi, dla których było to szalenie ważne: kościół który im się wydawał zamknięty dla pewnego sposobu śpiewania, został otwarty. A w dodatku zrobił to ksiądz, który puścił tam jakiś "dzikusów" z gitarami! - śmiał się Bryll i dodał, że to było odejście od stylu i wszechobecnych organów.

Msza beatowa pod tytułem „Pan przyjacielem moim” skomponowana została w 1968 r. przez Katarzynę Gärtner, a nagrana na płytę przez grupę Czerwono-Czarni. W mszy beatowej po raz pierwszy w Polsce treści religijne przedstawiono w formie muzyki rozrywkowej, a dokładniej bigbitu.


***

Tytuł audycji: "Muzyczne rozmowy"

Prowadzący: Agnieszka Trzeciakiewicz

Data emisji:  3.06.2018 r.

Godzina emisji:  06:00