Redakcja Programów Katolickich

Kościół w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 15:00
Większości Polaków Egipt kojarzy się głownie z beztroskim wypoczynkiem, zmianami politycznymi, do których doszło w tym kraju czy ostatnio tragicznym w skutkach proteście chrześcijan przeciwko zbezczeszczeniu jednego z kościołów.

Zginęło wówczas kilkudziesięciu protestujących. W obronie wyznawców Chrystusa w Egipcie wystąpił wówczas papież – informowała Katolicka Agencja Informacyjna. Niedawno z podobnym apelem wystąpił Parlament Europejski.

Mało kto wie, że zanim na tym terenie pojawił się Islam, byli tam już uczniowie Jezusa. O wierze w Chrystusa pośród muzułmanów z Egiptu podyskutujemy z Ashrafem Benyaminem – koptem, czyli egipskim chrześcijaninem, muzykiem, który mieszka w Polsce oraz o. Andrzejem Gryzem - jezuitą, który tam mieszkał przez kilka lat.

My, chrześcijanie z Egiptu, odczuwamy, że Kościół Zachodu w ogóle nas nie zauważa, nie docenia. Zapomniał o nas. Wasi ludzie chyba nawet niewiele wiedzą o naszym istnieniu”. Taki zarzut wypowiedział jeszcze w ubiegłym wieku Amin Fahim, jeden z czołowych świeckich katolików egipskich, adwokat i przewodniczący „Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Górnego Egiptu dla Szkolnictwa i Społecznego Postępu”. Te słowa z kolei przypomniał w piśmie Misyjne Drogi o. Stanisław Rejmoniak OMI. Czy coś się od tego czasu zmieniło? Między innymi o tym będziemy chcieli z Wami porozmawiać.

Chrześcijanie stanowią około 10 procent 80-milionowej ludności Egiptu - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. Tragiczne wydarzenia powodują jednak, że chrześcijanie opuszczają ten kraj.

Prowadzenie: Mariusz Pieśniewski

Wydawca: Grzegorz Maciak

 

Niedziela, 13 listopada, godz. 23.00-1.00