Jest to też nazwa międzynarodowej katolickiej organizacji charytatywnej, znanej w Polsce chociażby z akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Przywykliśmy już, że przed Bożym Narodzeniem kupujemy świece, z których dochód jest wykorzystywany na potrzeby dzieci i młodzieży.
Jednak Caritas, która działa w całej Polsce, nie ogranicza się do tej świątecznej kampanii. Codziennie tysiące dzieci i młodzieży korzysta z różnych przedsięwzięć realizowanych przez pracowników i wolontariuszy tej organizacji.
Chcemy z wami o tym porozmawiać i przedstawić tych, którym nie jest obojętny los małego sąsiada, kolegi ze szkoły, koleżanki z gimnazjum czy rodziny zza ściany, której po wypłacie, z powodu niskich dochodów, starcza tylko od pierwszego do drugiego dnia miesiąca.
Naszymi gośćmi będą Adil Kheldouni i Paulina Rozynek.
Adil Kheldouni jest jednym z opiekunów w Klubie Alternatywnym. W tym klubie młodzi z warszawskiej Pragi pomagają swoim młodszym kolegom. „Jeżeli jest ci nudno, lub po prostu masz ochotę gdzieś iść –zapraszamy” - tymi słowami zachęcają do skorzystania z bogatej oferty klubu. Dzieciarnia może tu skorzystać min. z zajęć judo, nauczyć się grać w szachy, przyjść do kółka matematycznego lub wybrać zajęcia językowe. Ci, którzy mają „duszę artysty”, mają do wyboru naukę gry na gitarze i bębnach lub warsztaty plastyczne. W programie są także zajęcia kulinarne.
Tym sposobem dzieci są odciągnięte od spędzania czasu na ulicy i zagrożeń, jakie to niesie ze sobą.
Paulina Rozynek jest wykwalifikowanym i profesjonalnym pracownikiem Caritas. Wiedzę teoretyczną łączy z praktyką w świetlicach tej organizacji. Jako wychowawca i koordynator świetlic sprawdziła się już w niejednej trudnej sytuacji. Dzieciaki ją uwielbiają.
W tej audycji opowiemy też o programie Caritas Skrzydła. Został on stworzony, aby pomagać dzieciom, które nie mogą się uczyć i odrabiać lekcji, bo nie mają zeszytów i książek. Nie mogą skoncentrować się na lekcji, ponieważ są głodne, a obiad w szkole to jedyny ciepły posiłek. Często chorują i opuszczają lekcje, ponieważ nie mają kurtki, czapki, spodni i butów na zimę Są zdolne i chcą się uczyć, ale bieda powoduje, że czują się gorsze od swoich rówieśników i nie wierzą we własne umiejętności.
Prowadzenie: Sylwia Sułkowska
Wydawca: Grzegorz Maciak
Niedziela, 20 listopada, godz. 23.00-1.00