Rzymskie studia na kościelnych uczelniach dają, prócz wiedzy specjalistycznej i znajomości Wiecznego Miasta, niezwykłe możliwości kontaktów studentów z całego świata, oswajania się z różnorodnością kultur, tradycji i religijności. Można tam zresztą znaleźć także znakomitą ofertę studiów nad mediami. Bardzo wszechstronny program, także praktycznego przygotowania dziennikarskiego, przedkłada Papieski Uniwersytet Salesianum. W nowym roku akademickim 2011-2012 Wydział Nauk o Komunikowaniu otwiera nowy kierunek – „Komunikowanie pastoralne”. Kształcenie zakłada integralność podejścia do komunikowania jako całości języka i technologii, z uwzględnieniem wymiaru osobowego, kontekstów kulturowych, a także funkcji służebnej dla społeczeństwa i wspólnot religijnych. Na swej stronie internetowej Wydział chlubi się dokonaniem Polki, Agnieszki Skowrońskiej, która wraz z dwoma kolegami z Meksyku i Tajlandii wyprodukowała film dokumentalny o ikonie MB Nieustającej Pomocy dla wydawnictwa Homo Dei, oo. redemptorystów.
Uniwersytet Santa Croce natomiast ma Wydział Instytucjonalnego Komunikowania Społecznego. Kształci zwłaszcza specjalistów organizujących relacje z mediami w diecezjach lub w konferencjach episkopatów i innych instytucjach kościelnych oraz dziennikarzy dla mediów Kościoła. Osiągnięciem studentów Wydziału jest m.in. to, że w maju b.r. na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmowym w Rzymie zwyciężył pełnometrażowy film o Dunsie Szkocie, którego współautorem jest ks. Mariusz Boguszewski z diecezji drohiczyńskiej, absolwent uczelni w roku 2010.
Jezuicki Uniwersytet Gregoriański prowadzi Interdyscyplinarne Centrum Komunikowania Społecznego. Jego domeną jest refleksja nad rzeczywistością medialną, językiem teologicznym i filozoficznym, odpowiednim dla medialnego przekazu, estetyką i teorią języka mediów oraz aspektami socjologicznymi, psychologicznym, antropologicznymi i kulturowymi globalnej wioski. Jest to więc najszerzej pojęte medioznawstwo, nie poprzestające jednak również tylko na sferze teorii, gdyż Centrum dysponuje znakomitym wyposażeniem technicznym i możliwościami produkcyjnymi. Najbardziej znanym jego adeptem z Polski był ks. bp Jan Chrapek.
Dziennik L’Osservatore Romano w minionym tygodniu cytował wypowiedź abpa Claudio Maria Celli, Przewodniczącego papieskiej Rady d.s. Środków Komunikowania Społecznego, na niedawnym, pierwszym w historii, specjalnym seminarium o mediach dla biskupów Brazylii: “Jeśli Kościół teraz nie będzie świadom przemian kulturowych powodowanych aktualnie funkcjonującym systemem komunikowania, będziemy mieć trudności w ewangelizacji w najbliższej przyszłości”. Stąd więc tak dużą uwagę mediom poświęcają papieskie uczelnie Rzymu. Zaś ich studenci, prócz znakomitej kadry wykładowców, dostępu do najnowocześniejszych technologii, mają także możność zetknięcia się z ogromnymi zasobami archiwalnymi mediów Stolicy Apostolskiej. Kilka dni temu w filmotece watykańskiej znaleziono przypadkowo skrzynie z nieznanym dotąd filmem "Joanna d'Arc" z 1908 r. w reżyserii francuskiego mistrza kina niemego, Alberta Capellaniego. Odkrycie tego "klejnotu kinematografii" (jak napisała przed tygodniem Claudia di Giovanni w L’Osservatore Romano) świadczy, że nawet historię kina można poznawać w Rzymie.
o. Grzegorz Dobroczyński SI