Wiele osób rozumie ją jako konkretną pomoc bliźniemu. Tak jest np. z założycielem i wolontariuszami fundacji D.O.M, która powstała XX lat temu właśnie w rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego. Dziś wolontariusze tej organizacji angażują się w prowadzenie świetlicy dla dzieci i młodzieży, kierują punktem wydawania darów dla bezdomnych i organizują wakacyjny wypoczynek dla najmłodszych. Fundacja przygotowuje też transporty książek do polskiej szkoły na Litwie i angażuje się w pomoc dla mieszkańców terenów popegeerowskich.
11 grudnia b.r. w Warszawie z myślą o potrzebujących jest planowana zbiórka ciepłej odzieży dla bezdomnych.
Do udziału w audycji oprócz prezesa Fundacji D.O.M zaprosiliśmy także Rafała Szmigielskiego z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Pan Rafał pomagał starszym osobom, teraz swoje talenty i czas angażuje na rzecz niepełnosprawnych.
Widać z tego, że nieobojętność ma niejedno imię. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim takie otwarcie na potrzeby innych nazywa się diakonią.
Diakonia to także nazwa organizacji pomocowej tego kościoła. Jej członkowie tłumaczą, że pochodzące z języka greckiego słowo diakonia oznacza służbę miłosierdzia. Osoby zaangażowane w taką działalność biorą za swoje motto fragment Ewangelii Mateusza, w którym jest napisane „Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, Mnie uczyniliście (Tm 25,40).
W praktyce wygląda to tak, że Diakonia Polska - jako organizacja – m.in. uczestniczy w Programie Wolontariatu Europejskiego, prowadzi Program Przeciw Przemocy, a także pomaga ludziom w sytuacji katastrof i klęsk żywiołowych.
Nasza sobotnia audycja ma także służyć promowaniu wśród młodych idei wolontariatu w trwającym wciąż Roku Wolontariatu.
Goście: Zdzisław Bielecki - Fundacja D.O.M. oraz Rafał Szmigielski - Kościół Ewangelicko-Augsburski
Prowadzenie: Marcin Witan
Wydawca: Grzegorz Maciak
Sobota, 3 grudnia, godz. 7.00-8.00