Franciszek odmówi akt poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi w 96. rocznicę objawień fatimskich. W Watykanie przebywa od soboty figura Matki Bożej Różańcowej z Kaplicy Objawień w sanktuarium w Fatimie. Po raz pierwszy zawierzył świat Matce Boskiej papież Pius XII w 1942 roku, następnie Paweł VI w 1964 roku. Jan Paweł II, po swoim ocaleniu z zamachu, dokonał aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi w Fatimie w 1982 roku, a następnie w 1984 roku w Bazylice świętego Piotra w Rzymie w duchowej łączności z biskupami świata.
Podczas modlitewnego czuwania na placu świętego Piotra papież Franciszek mówił, że całe życie Maryi było naśladowaniem jej Syna. Matka Boska, podobnie jak podczas opisanego w Ewangelii wesela w Kanie Galilejskiej, wskazuje, że to Chrystus jest drogą, bo tylko w Nim jest zbawienie, "tylko On może przemienić wodę samotności, trudności, grzechu w wino spotkania, radości, przebaczenia" - mówił Franciszek.
Papież wybrał dziesięć sanktuariów świata, które uczestniczyły w czuwaniu i modlitwie różańcowej i które za pomocą łączy telewizyjnych były w bezpośrednim kontakcie. W modlitewnym czuwaniu z Franciszkiem łączyli się Polacy, zgromadzeni na Jasnej Górze. Arcybiskup Wacław Depo modlił się o większą miłość i zgodę w świecie. Metropolita częstochowski podkreślił, że jest to ,"wołanie za Kościół i o pokój". - Matka Boża przypomina nam, że miłość może być większa - dodał.
Polskę poświęcił Matce Boskiej prymas August Hlond we wrześniu 1946 roku, wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, po przejęciu władzy w kraju przez komunistów. Potem prymas Hlond ponowił ten akt zawierzenia tuż przed swoją śmiercią.
IAR/agkm