Dziś Różanystok jest jednym z największych sanktuariów maryjnych północno-wschodniej Polski. Pielgrzymują tu do Matki Bożej wierni archidiecezji białostockiej, członkowie kółek różańcowych, seniorzy, rowerzyści, odbywają „wieczory uwielbienia” i wiele innych inicjatyw. Przy parafii prężnie działają różne wspólnoty i grupy prowadzone w duchu salezjańskim, zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży oraz Salezjański Ośrodek Wychowawczy.
Przybywają tu także nie tylko pielgrzymi z archidiecezji białostockiej, lecz i z sąsiednich diecezji i z dalszych stron Polski, a także zza granicy. Emigranci z tych terenów zanieśli nabożeństwo do Różanostockiej Madonny również do nowych krajów swego zamieszkania, zwłaszcza do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jej kult dotarł także do Afryki, gdzie w stolicy Zambii, Lusace, wzniesiono kościół pw. Matki Boskiej Różanostockiej.
Pod koniec czerwca obchodzona była 40 rocznica rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Różanostockiej. W Sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej zebrały się tysiące wiernych. Wielu z nich przybyło do Różanegostoku pieszo, uczestnicząc w Pieszej Pielgrzymce Różanostockiej, która wyruszała z Białegostoku i wielu innych miejscowości Archidiecezji Białostockiej. Nuncjusz Apostolski pobłogosławił nową szatę na obraz Matki Bożej Różanostockiej, wykonaną ze szlachetnych metali i kamieni, jako wotum dziękczynne wiernych za okazywane wstawiennictwo i macierzyńską miłość Maryi Wspomożycielki.
Sylwia Sułkowska