- Orkiestra Włościańska, zmora mojego dzieciństwa, to zespół, który zacząłem badać, aby go wykpić! Ale w miarę zagłębiania się w jego przeszłość zdałem sobie sprawę, jak fascynująca jest to historia - zaczął opowieść o założycielskim klanie orkiestry, Namysłowskich, gospodarz naszej audycji, Wojciech ossowski.
Opowieść rozpoczynamy w Chomęciskach Małych 9 września 1859 w domu Karola Namysłowskiego przyszedł na świat Karol Franciszek. Wzrastał w czasach nasilonej rusyfikacji, podjął w Warszawie naukę gry na skrzypcach i trąbce i rozwija skrzydła jako muzyk, a nawet dyrygent czy kompozytor. Wróciwszy do rodzinnej wsi, zakłada zespół muzyczny, mimo niezadowolenia ojca. Historyczna zmiana nadchodzi wraz z Bożonoradzeniowym koncertem Karola i jego zespołu, który umożliwił karolowi karierę muzyka. Jej kamienim milowym było powstanie Orkiestry Włościańskiej 9 września 1881 roku.
Wojciech Ossowski przypomniał najważniejsze występy Karola i Stanisława Namysłowskich, Orkiestry Włościańskich, historia ludowych przyśpiewek i rozwój potańcówek oraz koncertów z muzyką tradycyjną, a także drogę życia samych Namysłowiaków, zespołu uznawanego pod koniec XIX wieku za jeden z czołowych na świecie, który gościł w Stanach Zjednoczonych na zaproszenie prezydenta Kalvina Coolidge'a.
Międzynarodowy sukces Orkiestry Włościańskiej - paradoksalnie składającej się z chłopów pracujących przede wszystkim na roli - i twórczości Namysłowskich po latach nacisków politycznych przeminął, zastąpiony przez odium propagandowej współpracy z socrealistycznym rządem.
Jak potoczyła się historia Karola i Stanisława? Gdzie Orkiestry można słuchać dzisiaj? Co z historycznym klanem ma wspólnego polski zespół grający muzykę celtycką, czyli Shannon? Tego także dowiedzieć się można z audycji.
***
Tytuł audycji: Historia Polskiego Folku
Prowadzi: Wojciech Ossowski
Data emisji: 17.03, 24.03, 31.03, 7.04.2018
Godzina emisji: 9.40
at