Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Andrzej i Eliza

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 09:00
Dekada gierkowska, czyli lata 70., obfitowała w najróżniejsze odmiany folku: od oficjalnej estradowej, zaprzęgniętej w kierat propagandowej sztuki folklorystycznej po folk zasłuchany w zachodnie nowinki.
Audio
  • Folkowa kariera Andrzeja i Elizy (Poranek Dwójki)
Występ zespołu Andrzej i Eliza, 1976 rok.
Występ zespołu Andrzej i Eliza, 1976 rok.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Jak mówił w audycji Wojciech Ossowski, to okres, który odchodził od bigbitu i łączył się z rockiem albo tradycją ballad. Nie zaprzątano sobie głowy podziałem na folk i blues, a raczej łączono oba gatunki. Przykładem tego może być legendarny festiwal Folk Blues Meeting z Poznania.

Zanim przejdziemy do omawiania sceny podziemnej, wspomnimy folkowe inspiracje zespołu Andrzej i Eliza, który tworzyli Andrzej Rybiński i Eliza Grochowiecka. Działali razem od czerwca 1971 do grudnia 1981 roku, stanowiąc dowód na to, że folk w wielu wypadkach był istotną częścią twórczych poszukiwań, ale trudno się było do niego ograniczać w tych niesamowicie płodnych muzycznie czasach.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 21.12.2019

Godzina emisji: 7.50

at

Zobacz więcej na temat: folk folklor
Czytaj także

Folkowa ścieżka Bułata Okudżawy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 09:00
Pieśni rosyjskie to osobny rozdział. Powinniśmy wspomnieć o nich, bo rosyjskie romanse popularne były i śpiewane przez różnych wykonawców, zarówno te tradycyjne, jak i te Wertyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folkowe rytmy i 2 plus 1

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 09:00
W latach 70. wielu polskich artystów sięgało po folkowe utwory, inspirując się tym gatunkiem na fali istniejącej nowej mody. Do folku i folkrocka sięgnęła grupa 2 plus 1.
rozwiń zwiń