Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Open Folk - melanż inspiracji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:37
Od jakiegoś czasu opowiadamy w "Historii polskiego folku" o Warszawskiej Oficynie Wydawniczej Folk Time i o zespołach z nią związanych. Na chwilę powrócimy do zespołu Open Folk.
Audio
  • Open Folk - melanż inspiracji (Dwójka/Historia polskiego folku)
Janusz Brych  Maciej Rychły - Kwartet Jorgi, 2011.
Janusz Brych Maciej Rychły - Kwartet Jorgi, 2011.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Album "Irlandzki tancerz" zespołu Dwa Plus Jeden ukazał się już dawno, ale sięgnie po niego dopiero zespół "Krewni i Znajomi Królika" opracowując na nowo tematy, które dla nowego pokolenia miłośników folku wcale nie były celtyckie, były zwyczajnie popem.

Album został zapomniany, a muzykę z Wysp zaczęliśmy odkrywać na nowo. Wspomnieć tu należy o pierwszej stronie debiutanckiej płyty Kwartetu Jorgi - suicie tanecznej opartej na irlandzkich i szkockich motywach, ale już strona druga na tym krążku wiedzie nas na Słowiańszczyznę i jeżeli z czymś nam się dzisiaj Kwartet Jorgi kojarzy to właśnie z nią i odkrywaniem Skandynawii i Bałkanów, zanim oba te kierunki stały się modne.

Muzyka celtycka na początku kojarzyła się słuchaczom ze szkockimi tańcami i irlandzkimi balladami, Open Folk odkrył dla nas muzykę bretońską.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 5.09.2020

Godzina emisji: 7.50

gs


Czytaj także

Ogniska już dogasa blask...

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 12:00
Repertuar śpiewanych pieśni przy ogniskach harcerskich był rozmaity. Starszym słuchaczom pamięć podsuwa cały zestaw pieśni patriotycznych, zwłaszcza z Powstania Warszawskiego, oraz ballady i piosenki współczesne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folk Time i Sławomir Król

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 10:15
Działalność Oficyny Wydawniczej Folk Time przypadła na niełatwy okres. Pamiętają Państwo łóżka polowe i handel uliczny? Jednym z bardziej chodliwych towarów była wówczas muzyka, więc namnożyło się wytwórni pirackich, których oferta była przebogata.
rozwiń zwiń