"Historię polskiego folku" zaczęliśmy od drugiej połowy XIX wieku, choć wybór nie był oczywisty, bo wcześniej był przecież i Kolberg, i Chopin, a także choćby tańce polskie. Początek zatem można by przesuwać w tak odległe czasy, że gdybyśmy poszli tym tropem, to kto wie, czy dziś wyszlibyśmy z naszą opowieścią ze średniowiecza.
- Podobnie jest z zakończeniem - powiedział nam Wojciech Ossowski. - Miłośnicy muzyki folkowej wiedzą, że w czasach, gdy naszą opowieść kończymy, historia dopiero zaczyna nabierać tempa. Dlaczego? Może nie powinienem tego mówić, ale wydaje mi się, że sporą zasługę przypisywać może sobie moja redakcja, czyli RCKL. Radiowe Centrum Kultury Ludowej powstało na fundamentach redakcji ludowej Programu 2 w 1994 roku.
Ludowe korzenie sprawiły, że RCKL zajmuje się przede wszystkim muzyką tradycyjną, ale też czymś więcej. Pożegnanie z cyklem to dobry moment, żeby przypomnieć zasługi pomysłodawczyni festiwalu Nowa Tradycja Małgorzaty Jędruch, płyty Włodka Kleszcza i liczne nagrania polskich zespołów folkowych. Do takich zalicza się też historyczna płyta z 1996 roku, przy której tworzeniu pracowała Elźbieta Strzelecka- chodzi o album "Ojdadana" Grzegorza z Ciechowa ze znaną przeróbką utworu "Piejo kury piejo" ze śpiewem Anny Malec. Przypominając to nagranie, patrzymy w przyszłość, bo i na naszych oczach dzieje się historia...
***
Tytuł audycji: Historia polskiego folku
Prowadził: Wojciech Ossowski
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 7.50