Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Odbijacze, czyli punk folk z Białegostoku. The Bumpers

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 08:00
W kolejnym odcinku cyklu "Historia polskiego folku Wojciech Ossowski idzie śladem tych, którzy poszli śladem naszego poprzedniego bohatera - ikony punk folku Shane'a MacGowana... i na naszym polskim gruncie wprowadzali w melodie folkowe nie tylko irlandzkiego muzycznego ducha, ale i ekstrawagancką energię inspiratora.
Audio
The Bumpers w 2017 roku
The Bumpers w 2017 rokuFoto: FB Artysty

Początki The Bumpers sięgają 1989 roku. Kilku harcerzy, żeglarzy z tzw. Błękitnej Dziewiątki przy III LO w Białymstoku, pod przywództwem Alberta Żukowskiego, założyło zespół Odbijacze. Pierwsze wykonania to szanty i pieśni morskie a capella. W 1987 i 1990 Odbijacze zdobyli Grand Prix Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Kopyść” w Białymstoku. W 1991 roku po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Alberta Żukowskiego i Maćka Cylwika zespół zmienia nazwę na The Bumpers. Mocny wpływ muzyki irlandzkiej, The Pogues oraz The Waterboys powoduje, że The Bumpers sięgają po instrumenty i nazywają siebie zespołem folk rockowym. W 1992 otrzymują po raz kolejny Grand Prix Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Kopyść” oraz zdobywają Nagrodę Specjalną i Nagrodę Publiczności na festiwalu Bazuna. Brali też udział w I Festiwalu Muzyki Ludowej "Nowa Tradycja", gdzie uzyskali wyróżnienie, a także występowali na Folk Fiesta w Ząbkowicach Sląskich[1]. W 1993 ukazuje się pierwsza płyta wydana na kasecie magnetofonowej „Jedziem do Irlandii” znana z takich przebojów jak „Marsz irlandzki”, „Smuggler” czy „If I should fall”. W 1994 roku zespół zdobywa Nagrodę Publiczności na festiwalu Shanties w Krakowie. W 1996 roku ukazuje się płyta kompaktowa „Wiecznie zielone”, która zawiera utwory śpiewane przez publiczność na koncertach po dziś dzień: „Dziewczyna”, Kozaki”, „Rosja”, „Ameryka”.

W 1997 roku zespół zagrał na dużych festiwalach muzyki folkowej w Vancouver, Mission w Kanadzie oraz w Neustadt w Niemczech. The Bumpers grali wspólne koncerty z takimi wykonawcami jak: The Dubliners, Fairport Convention, Geraldine McGowan i The Ukrainians[2]. Wydana w 2013 roku płyta „Po polsku” to kilkanaście tradycyjnych piosenek polskich. Na płycie znajdują się hity polskiej muzyki tradycyjnej w aranżacji rockowej jak: "Matulu moja", "Czemu kalino", "Pragną oczki, pragną". Zaskoczyć może "Nocka" z repertuaru Mazowsza jako "Cyt, Cyt" i wiersz Marii Konopnickiej "Nie swatała mi cię swatka". "Z tamtej strony jeziora" to nic innego jak tradycyjna „Lipka”. Na płycie gościnnie wystąpiło kilku znanych muzyków – m.in. Beata Bartelik, Józef Kaniecki z zespołu Szela czy Andrzej Makal. Plany zawodowe członków zespołu spowodowały, że The Bumpers w ostatnich latach koncertowali rzadko, ale w 2016 roku wznowili próby i powracają z koncertami z okazji jubileuszu 25-lecia. W repertuarze The Bumpers na uwagę zasługuje płyta „Live”, na której zespół nagrywa utwory wcześniej nie publikowane: „Francuski”, „Rozprihajte”, „Żeby coś przetrwało”, Ślady Twoich stóp".

Wojciech Ossowski Wojciech Ossowski


CZYTAJ TEŻ: Kwartet Jorgi z bliska

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 24.01.2024


Zobacz więcej na temat: Wojciech Ossowski folk