Członkowie Motion Trio – Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn – to artyści ciągle poszukujący nowych możliwości brzmieniowych i wykonawczych akordeonu. Zespół jest laureatem Grand Prix i Pierwszej Nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w 2000 roku. Zdobyli uznanie krytyków i publiczności koncertując w 44 krajach świata na sześciu kontynentach, m.in.: w nowojorskiej Carnegie Hall – wykonując wyłącznie muzykę polską (K. Pendereckiego, H. M. Góreckiego, W. Kilara), Barbican Center w Londynie, wiedeńskim Konzerthaus, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach.
ZOBACZ TEŻ:
Chopin na akordeonie
Najlepsi akordeoniści z Gdyni
Bohaterem odcinka jest Marcin Gałażyn (1975) - kompozytor, akordeonista, pianista, aranżer, muzyk sesyjny. Naukę gry na akordeonie i fortepianie rozpoczął w Augustowie studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem wielu konkursów akordeonowych, kameralnych i jazzowych.
Od 1999 roku jest członkiem grupy Motion Trio, z którą koncertował na całym świecie, na sześciu kontynentach, w czterdziestu czterech krajach i w najbardziej renomowanych salach koncertowych, do których należą m.in. „Carnegie Hall” w Nowym Jorku, „Skirball Center of Performing Arts” w Los Angeles, „Konzerthaus” w Wiedniu, The Barbican Centre w Londynie. Razem z Motion Trio nagrał 14 albumów.
W naszym cyklu pojawia się przy okazji nieoczywistego zestawienia, jakim jest flamenco i akordeon/ Wydaje się to zastanawiające, ale przecież pierwowór jest w złotej epoce polskiego tanga, które oprócz oryginalnych argentyńskich wątków, w poszukiwaniu egzotyki często sięgało po historie rodem z Meksyku, Brazylii czy właśnie Hiszpanii, mieszając tango z sevillianą czy bolero.
Wojciech Ossowski
***
Tytuł audycji: Historia polskiego folku
Prowadził: Wojciech Ossowski
Data emisji: 28.02.2024