Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Z ochoty do szant

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 06:00
Wojciech Ossowski w "Historii polskiego folku" zabiera nas czasem o Domu Kultury Ochoty, który szczególnie w latach 80. był ważnym punktem na mapie rozwoju muzyki folkowej w Polsce. Dziś odwiedzamy to miejsce ponownie i bliżej poznajemy jedną ze związanych z nim postaci.
Audio
Mechanicy Shanty
Mechanicy ShantyFoto: ma. pras.

Piotr Ruszkowski znany jest przede wszystkim z zespołu Mechanicy Shanty, wykonującego szanty i piosenki żeglarskie. W swoim repertuarze mają także utwory z pogranicza folku irlandzkiego, muzyki bluegrass, czy country.

Grupa powstała w 1985 roku w Gdyni i szybko zyskała duże uznanie wśród publiczności. Gościła na licznych festiwalach pieśni żeglarskiej w Polsce (Shanties w Krakowie, Bałtyckiego Festiwalu Pieśni Morskiej w Gdyni, Świnoujskiego Wiatraka i wielu innych), koncertowała w Finlandii, Holandii, Szwecji, Niemczech, USA.

Pierwszą płytę pt. "Mechanicy Shanty" nagrali i wydali przez Polskie Nagrania w roku 1989. Wtedy była to jedna z najlepiej sprzedających się kaset i płyt z muzyką żeglarską (do dziś 90 000 egz.). W 1990 r. zmienił się częściowo skład zespołu. Słychać to na kolejnej kasecie nagranej w 1991 r. pt. "Zapach lądu". Na początku 1995 roku zespół wrócił prawie w całości do składu z pierwszej płyty. W tym samym roku skład został powiększony o bluegrassowe banjo. Zmiany instrumentarium dają się usłyszeć na płycie koncertowej "Live'97". W dwa lata później wydali płytę studyjną pt. "W granicach folku" - gdzie poza pieśniami żeglarskimi można usłyszeć ślad pozażeglarskich fascynacji muzycznych.


Piotr Ruszkowski na festiwalu w 2004 w Krakowie z zespołem Mechanicy Shanty Piotr Ruszkowski na festiwalu w 2004 w Krakowie z zespołem Mechanicy Shanty

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 24.07.2024


Zobacz więcej na temat: Wojciech Ossowski folk