Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Folkowo i kabaretowo

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 06:00
Tym odcinkiem definitywnie już kończymy opowieść o Piotrze Ruszkowskim i zwracamy uwagę na wątki, które pojawiły się już w naszej opowieści. Pierwszy to, kabaret…
Audio
Bal Budowniczych Warszawy,  z lewej Stanisław Grzesiuk, Warszawa, 11.02.1962 r.
Bal Budowniczych Warszawy, z lewej Stanisław Grzesiuk, Warszawa, 11.02.1962 r.Foto: Zbyszko Siemaszko/RSW/Forum

W jakiś przedziwny sposób historia polskiego kabaretu i polskiego folku splatają się ze sobą. Stąd bowiem bierze się polskie tango, Rewelersi, Tadeusz Chyła czy Salon Niezależnych, by wymienić tylko najwybitniejszych.

Piotr Ruszkowski wspomina głosem Wojciecha Ossowskiego pracę przy tworzeniu oprawy muzycznej do spektaklu Rafała Kmity ,,Wszyscyśmy z jednego szynela", a potem do filmu ,,Gdy słońce było Bogiem" z muzyką Krzesimira Dębskiego.
Tymczasem powracając do folku kabaretowego, Wojciech Ossowski przypomina przyśpiewki w wykonaniu Jana Chojnackiego, przy wsparciu Wojciecha Manna i Grzegorza Wasowskiego, pochodzące z magazynu „Nie tylko dla orłów”.

Tu przechodzimy do wątku „Radio i artyści w radiu”. Chyba prekursorem w tym względzie był Stanisław Grzesiuk, który występował w radiu, ale też z jego apelował do słuchaczy o dostarczanie mu repertuaru. Z folkowych czy okołofolkowych artystów wymienić tu można Wojciecha Waglewskiego i Adama Nowaka z Raz Dwa Trzy, Sławka Wierzcholskiego z Nocnej Zmiany Bluesa, Sławomira Gołaszewskiego znanego z wielu zespołów m.in. z Armii i Izraela, wielkiego propagatora folku i reggae, Andrzeja Jakubowicza, autora tekstów piosenek śpiewanych przez Martynę.... Galeria jest dość spora i dołączamy do niej dzisiaj Piotra Ruszkowskiego za sprawą historii pierwszego polskiego koncertu Beli Flecka w Polsce i audycji UFO Tofu, która powstała na jej gruncie.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 21.08.2024


Zobacz więcej na temat: Wojciech Ossowski folk