Po opisywaniu jego polskich perypetii, Wojciech Ossowski sięga do epizodu europejskiego i nie tylko - np. w Berlinie zachodnim Jose Torres grywał na ulicy kubańskie romanse, pływał też na statkach, towarzysząc gwiazdom polskiej sceny, na przykład Maryli Rodowicz czy Kai. Współpraca z kubańskim perkusistą uważana jest przez wielu za nobilitację i za stempel kontroli jakości, przybity na utworach, w których gra. W audycji także o jego członkostwie w projekcie Mała Akademia Jazzu.
______
Jose Torres - artysta pochodzący z Kuby, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, od wielu lat zamieszkały na stałe w Polsce. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jose Torres jest założycielem pierwszej w Polsce orkiestry salsowej "Jose Torres y Salsa Tropical".
Występując od ponad 25 lat na polskiej scenie muzycznej współpracował z wieloma gwiazdami estrady m.in. Marylą Rodowicz, Kayah, Ewą Bem, Urszulą, Maanam-em, Ryszardem Rynkowskim, Stanisławem Soyką, Grzegorzem Ciechowskim, Raz Dwa Trzy, Mietkiem Szcześniakiem, Blue Cafe i wieloma innymi. Koncertował i nagrywał również z czołówką muzyków jazzowych: Tomaszem Stańko, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem.
Brał udział w ponad pięćdziesięciu nagraniach płytowych polskich wykonawców a także w nagraniach muzyki filmowej m.in. "Krew i wino" z Jackiem Nicholsonem, "Bandyta", "Prawo ojca". Od ponad 25 lat zajmuje pierwsze miejsce w ankiecie na najpopularniejszego muzyka roku w kategorii "instrumenty perkusyjne", którą corocznie organizuje najstarsze i najbardziej renomowane czasopismo jazzowe "Jazz Forum".
***
Tytuł audycji: Historia polskiego folku
Prowadził: Wojciech Ossowski
Data emisji: 9.10.2024