Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Nawet Irlandczycy nie zagraliby tego lepiej. Muzyka celtycka i Carrantouhill

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2025 12:08
Ostatnio przywołane wspomnienia naprowadziły nas na trop polskich festiwali folkowych. Pod tym względem najbardziej rozpoznawalny na pewno był Przystanek Woodstock! Folkowy filar od samego porzątku budowały tam zespół Carrantouhill i przyjaźń muzyków z Jerzym Owsiakiem. A jak się ona zaczęła...?
Audio
  • Carrantouhill na Przystanku Woodstock (Historia polskiego folku)
Carrantuohill w Irlandii
Carrantuohill w Irlandii Foto: archiwum zespołu

Carrantuohill to znany polski zespół grający muzykę celtycką założony w 1987 roku. Nazwa zespołu pochodzi od nazwy najwyższego szczytu w Irlandii, i właśnie z kulturą tego kraju grupa była wyjątkowo związana. Muzycy Carrantouhill posługują się takimi instrumentami jak skrzypce, uilleann pipes, buzuki, cytra, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara basowa, gitara akustyczna itp. Założyciele zespołu (Adam Drewniok i Zbigniew Seyda) poznali się w technikum budowlanym w Rybniku im. W.I. Lenina w 1978 roku, ale popularność grupy wśród słuchaczy wiąże sie z audycją "Brum" nadawaną w radiowej Trójce.

Ta młodzieżowa audycja muzyczna - za sprawą prowadzących, tematyki i formuły - była pionierska i szalona. Jej autorami byli m.in. Tomasz Żąda, Piotr Majewski, Jerzy Owsiak i Kuba Wojewódzki. W jednym z jej wydań właśnie Jerzy Owsiak zainteresował się niepozorną, niezachęcającą estetyką kasetą z trudnym do wymówienia i zrozumienia słowem - Carrantouhill. I nagle otworzył się w radiu świat muzyki celtyckiej, która w następnych latach zawładnęła sercami miłośników folku.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 9.04.2025

Zobacz więcej na temat: folklor Wojciech Ossowski folk
Czytaj także

Zmarł twórca hitu "Disco Inferno" Jimmy Ellis

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 18:17
Muzyk miał 74 lata. Zmarł w domu opieki w Południowej Karolinie (USA).
rozwiń zwiń