Festiwal otworzy jak zawsze koncert Muzyka Źródeł: Młoda Tradycja. W jego ramach zwykle swoją muzykę wykonują starsi mistrzowie, laureaci Nagrody Muzyka Źródeł. W tym roku organizatorzy postanowili zwrócić uwagę na bardzo ważny obecnie nurt wykonawstwa tradycyjnego, który kontynuują potomkowie i uczniowie tych mistrzów - młodzi muzykanci z terenów wiejskich. Na scenie zagrają więc:
- Bartłomiej i Cezary Bursowie
- Cmolaskie Chłopoki
- Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni
- Młodzieżowa Kapela Góralska "Jutrzenka".
Ta muzyka rzeczywiście taka jest, osobista i taneczna, pełna refleksji i poezji, tradycyjna i ludowa w wyrafinowanym, a zarazem prosty sposób. Bez etykietek. Po prostu świetna. Maria Baliszewska
Pierwszy wieczór festiwalowy tradycyjnie zamknie koncert Laureata Folkowego Fonogramu Roku, którym tym razem jest zespół Janusz Prusinowski Kompania ze swoją najnowszą płytą "Po śladach".
Najważniejszą częścią festiwalu, którego historia sięga 1998 roku, jest Konkurs Muzyki Folkowej. Wśród jego laureatów jak dotąd znaleźli się znani twórcy polskiej sceny folkowej, m.in. Żywiołak, Kwadrofonik, Joanna Słowińska z zespołem, Cracow Klezmer Band, Adam Strug, Maćko Korba, Dikanda, Kapela ze Wsi Warszawa i wiele innych. Kolejny raz przez dwa majowe dni śledzić będziemy przesłuchania do konkursu, który wyłania najnowsze, nieznane jeszcze propozycje inspirowane polską muzyką tradycyjną. W tym roku zaprezentuje się 11 grup, wyłonionych z 56 zgłoszeń.
Festiwal Nowa Tradycja to także prezentacja oryginalnych, nieznanych jeszcze w naszym kraju artystów gatunku world music. W poprzednich odsłonach mogliśmy dzięki festiwalowi słuchać wykonawców europejskiego i światowego folku, takich jak: Carla Pires z Portugalii, La Musgana z Hiszpanii, Besh O' Drom z Węgier, Matthias Loibner z Austrii, Mostar Sevdah Reunion z Bośni i Hercegowiny, Cuncordu e Tenore de Orosei z Włoch, 3MA z Mali, Madagaskaru i Maroka, Trio Chemirani z Iranu czy Dimitris Mystakidis z Grecji. W tym roku Warszawę odwiedzą kolejni goście: duet Hazelius Hedin ze Szwecji zaprezentuje muzykę inspirowaną tradycją Skandynawii, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou zabiorą nas w świat algierskich nomadów i tradycji gnawa, a zespół Saz'iso odkryje piękno albańskiej polifonii.
Gwiazdy 22. Festiwalu Nowa Tradycja
Nowością w ofercie festiwalu jest ukłon w stronę najmłodszych uczestników wydarzenia i małych melomanów. Na nich, w Kąciku Malucha "Źródełko", czekają atrakcje:
- Piotr Dorosz (etnomuzykolog, multiinstrumentalista, RCKL) opowie o tradycyjnych instrumentach, dawnej wiejskiej muzyce i codziennym życiu na wsi. Dzieci zapoznają się z harmonią pedałową, fujarkami, dwojnicą, ligawkami, kukułką huculską, glinianymi ptaszkami, a nawet indiańskimi instrumentami perkusyjnymi. Będzie też okazja nauczyć się oberka i polki.
- Julia Rozbiecka - reporterka Polskiego Radia Dzieciom - poprowadzi warsztaty radiowe "Uczymy się słuchać". Dzieci będą mogły się przekonać, czy to łatwo być radiowym reporterem. Dostaną słuchawki na uszy i mikrofon do ręki. I - jeśli zechcą - same będą mogły nagrać wszystko, co dzieje się dookoła.
- Patrycja Zisch z Radiowego Centrum Kultury Ludowej przeczyta naszym maluchom ludowe baśnie z Polski i ze świata.
Do Kącika Malucha "Źródełko" zapraszamy w piątek i sobotę (17 i 18 maja) w godz. 16.00-18.00. Dokładny program znajdziecie tutaj.
Odrębne warsztaty poprowadzą też legendarni artyści, związani nie tylko z Festiwalem Nowa Tradycja, ale ogólnie - z promowaniem polskiej muzyki tradycyjnej, czyli Józef Broda i Krzysztof Trebunia-Tutka (piątek, 17 maja, godz. 18.30).
***
W tym roku wyjątkowym wydarzeniem poprzedzającym festiwal, zaplanowanym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowe i Dzielnicę Wisła m. st. Warszawy specjalnie z myślą o zwykłych mieszkańcach stolicy, niezafascynowanych jeszcze muzyką folkową i tradycyjną, było odsłonięcie muralu nad Wisłą. Ta 60-metrowa praca autorstwa graficzki i ilustratorki Czarli Bajki na celu miała na dłużej połączyć miejsce codziennych spotkań warszawiaków, muzykę ludową i wiślane motywy. Warszawiacy, którzy 9 maja odwiedzili brzeg Wisły, mogli wziąć udział w tradycyjnych grach i zabawach dla dużych i małych, tańczyć i słuchać muzyki wiejskiej i miejskiej na żywo.
Obejrzyj relację z wydarzenia: Folk nad Wisłą - odsłonięcie muralu Nowej Tradycji.
Wszystkie przesłuchania i koncerty 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oglądać będzie można na żywo na stronie: nowatradycja.polskieradio.pl oraz na fanpejdżu FB Festiwalu Nowa Tradycja.
Na przesłuchania do Konkursu Muzyki Folkowej obowiązuje wstęp wolny.
Bilety na koncerty do kupienia na stronie Sklepu Polskiego Radia.
***
PROGRAM
16 maja / czwartek / godz. 19.30
Muzyka Źródeł: Młoda Tradycja
- Bartłomiej i Cezary Bursowie
- Cmolaskie Chłopoki
- Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni
- Młodzieżowa Kapela Góralska „Jutrzenka”
Laureat Folkowego Fonogramu Roku 2018: Janusz Prusinowski Kompania
--------------------
17 maja /piątek / godz. 16.00
Konkurs Muzyki Folkowej – przesłuchania konkursowe cz. 1
- Karuzela
- Krzikopa
- Kwartet Galicyjski
- Projekt Swada
- Torban
Kącik Malucha „Źródełko”
godz. 18.30
Spotkanie z Józefem Brodą i Krzysztofem Trebunią-Tutką
godz. 20.00
- Bramy Nieba: Vox Varshe feat. Jacaszek
- Koncert Hazelius Hedin (Szwecja)
--------------------
18 maja /sobota / godz. 16.00
Konkurs Muzyki Folkowej – przesłuchania konkursowe cz. 2
- Etnos Ensemble
- kakofoNIKT & Chór Pogłosy
- Lumpeks
- Pieśni Piękne
- Trimagine
- ugla
Kącik Malucha „Źródełko”
godz. 20.00
- Koncert Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou (Maroko)
--------------------
19 maja / niedziela / godz. 18.00
- Koncert Laureatów Konkursu Muzyki Folkowej
- Koncert zespołu Saz’iso (Albania)
Wszystkie przesłuchania i koncerty odbędą się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie.
at/gs