- W tym co dzisiaj nazywamy "ludowizną" zachowane są najstarsze pokłady muzyki polskiej, polszczyzny, ale też archaizmy związane z gwarowością, czyli np. najstarszy typ mazurzenia, czyli gwary mazowieckiej - mówi artysta. Wyjaśnia, że przed wiekami wiersze z automatu obrastały muzyką.
Adam Strug wyjaśnia skąd u niego wzięło się zainteresowanie dawnymi pieśniami. Zdradza również, w jaki sposób udaje mu się zgromadzić na warszawskich Powązkach ponad tysiąc osób, które śpiewają pieśni pogrzebowe.
Twórca inspiruje się muzyką ludową, folklorem miejskim, muzyką romską i bałkańską oraz greckim rebetiko, czyli tamtejszym folklorem miejskim. Adam Strug zachwyca się muzyką arabską. - Uważam, że jest to obecnie najwspanialsza, najbardziej genialna współcześnie muzyka wokalna. Biały człowiek ją zrozumie pod warunkiem, że zafunduje sobie abstynencję od muzycznych amerykanizmów, które tak skutecznie od lat 60-tych nas zdominowały, że porzuciliśmy własne ryty muzyczne - wyjaśnia muzyk.
Jak doszło do współpracy Adama Struga ze Stanisławem Soyką i nagrania wspólnej płyty? Co sądzi o poezji Leśmiana? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.
Adama Struga można też usłyszeć w każdą niedzielę po godz. 13.40 w radiowej Jedynce.
Adam Strug i Jolanta Fajkowska
***
Tytuł audycji: Już taki jestem
Rozmawia: Jolanta Fajkowska
Gość: Adam Strug (muzyk, wokalista)
Data emisji: 27.09.2018
Godzina emisji: 13.19
ag