Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Muzykanci, "Muzykanci"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 13:03
Pierwsza nagroda i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 1999 na ogólnopolskim festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie.
Audio
  • EtnoKraków. Rozmowy z Joanna Słowińską (Muzykanci), Maciejem Filipczukiem (Lautari), Marią Siwiec z Radomszczyzny oraz Tomaszem Janasem (Źródła/Dwójka)
okładka płyty
okładka płytyFoto: materiały promocyjne

Legenda polskiej sceny folkowej, zespół powstał w 1997 roku. Jego członkowie z równym sukcesem grywali na weselach, w wiejskich świetlicach, jak i w prestiżowych salach koncertowych w Polsce i Europie. Angażowali się w organizację warsztatów tańców ludowych, prowadzili też życie koncertowo-wydawnicze. Laureaci Grand Prix Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja w 1999 roku. Płyta „Muzykanci” jest jednym z najważniejszych krążków w historii polskiego folku. W kolejnych latach ukazały się wydawnictwa przynoszące opracowania zarówno polskiej muzyki ludowej, jak i tematów łemkowskich, słowackich, żydowskich czy węgierskich. Jednym z nich była płyta „A na onej górze…” kontynuująca wątki zapoczątkowane na debiutanckim krążku. Kolejna – „Gore gwiazda” – przyniosła tradycyjne pastorałki i kolędy, a „Muzykanci i Hradištan” – to nagrany w Czechach studyjno-koncertowy album z udziałem morawskiej grupy Jiříego Pavlicy. W ramach EURORADIO Folk Festival EBU reprezentowali Polskie Radio w roku 2000.

"Chcemy podzielić się tym, co nas wzrusza, zachwyca i niepokoi. Inspiracje czerpiemy z kilku źródeł. Korzystamy ze zbiorów Oskara Kolberga i innych dziewiętnastowiecznych etnografów, ze śpiewników kościelnych, druków ulotnych (aż po współcześnie wydawane), własnych nagrań terenowych, motywów nauczonych bezpośrednio od wiejskich muzykantów w czasie spotkań i podróży, publikowanych i niepublikowanych nagrań Instytutu Sztuki PAN, Polskiego Radia i osób prywatnych. Do repertuaru każdy z nas wnosi własne upodobania i fascynacje.

Melodie i pieśni, zaproponowane do wspólnego wykonania, przez długi czas gramy do tańca i do słuchu w najprostszej formie, charakterystycznej dla danego regionu poprzez brzmienie instrumentów lub zaśpiew. Po pewnym czasie, gdy nabiorą one odpowiedniego dla siebie tempa (“pod nogę”), wyrazu, wielogłosu, na tak “ogromnym” materiale dokonujemy aranżacji. W zwartej formule koncertu staramy się przywołać i zachować pierwotną energię tańca i urodę pieśni. Koncerty poszerzamy często o zabawę taneczną; uczymy tradycyjnych tańców polskich, czasem węgierskich, litewskich, bretońskich. Obok inspiracji tradycyjną muzyką polską różnych regionów, nawiązujemy do muzyki Karpat, mniejszości słowiańsko-języcznych zamieszkujących teren II Rzeczypospolitej, ponadto galicyjskich Żydów i Romów" - pisali o swojej debiutanckiej płycie.

Spis utworów

  1. Kare konie (Lubelskie)
  2. Pieśń weselna (Mazowsze)
  3. Oberek wielkopolski
  4. Polka bez nogę (Krośnieńskie)
  5. To moja dziewczyna (Ruś Czerwona)
  6. Czekaj Janku (Warmia)
  7. Z góry jedź (Galicja)
  8. Hucułki
  9. Pierwsza godzina (Kurpie/Podhale)
  10. Hora (Mołdawia)
  11. Icek z Kołomyi
  12. Czardasz (Słowacja)
  13. Matulu moja (Kurpie)
  14. Olahos (Siedmiogród)
  15. W lesie, w Malinówce (Lubelskie)
  16. A u jawora (Kurpie)
  17. Posłuchajże wierny ludu (Lubelskie)

Skład zespołu

  • Joanna Słowińska - śpiew, skrzypce
  • Jan Słowiński - altówka, basy, śpiew
  • Alicja Hałas - bęben, gordon
  • Jacek Hałas - śpiew, akordeon, lira korbowa

materiały prasowe/at

Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja
Czytaj także

Kapela Muzykanci

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2015 17:47
Grupa, która należy do prekursorów brzmienia opartego na akustycznym instrumentarium i odwołującego się wprost do ludowego wzorca, wystąpiła na 36. Euroradio Folk Festival 9 lipca.
rozwiń zwiń